فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • طالبان خبرهای مبنی بر آتش‌بس در روزهای عید را تکذیب کردند

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  به‌دنبال نشر خبرهایی مبنی بر عدم جنگ گروه طالبان در ایام عید سعید فطر،‌ ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان این خبرها را تکذیب کرد.

  سخنگوی گروه طالبان در گفتگو با خبرگزاری افق گفته است که طالبان در روزهای عید آتش‌بس نمی‌کنند.

  روز گذشته (یک‌شنبه 13 مه) خبرگزاری آوا گزارشی را به نقل از سخنگوی طالبان نشر کرد که گویا این گروه در یک سال فقط سه روز عید را در افغانستان جنگ نمی‌کنند، اما سخنگوی گروه طالبان در واکنش به نشر این خبری به افق گفت: «این خبر درست نقل قول نشده‌است، ما این خبر را رد می‌کنیم.»

  ذبیح الله مجاهد به خبرگزاری آوا گفته بود: «جنگ که امروز در افغانستان جریان دارد جنگ آزادی و مجبوریت است، برای ما فرض است که بر علیه امریکایی‌ها و دست نشانده هایش جهاد کنیم تا بتوانیم وطن خود را از اشغال آزاد کنیم».

  این در حالی است که محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان حدود یک هفته قبل، در یک پیام ویدیویی به مناسبت ماه رمضان از طالبان خواست به این ماه احترام بگذارند و به درخواست صلح مردم این کشور پاسخ مثبت دهند.

  محمد اشرف غنی در این پیام ویدیویی گفت: «ماه مبارک رمضان ماه صلح و آشتی است. من یک‌بار دیگر از طالبان می‌‌خواهم که به این ماه مبارک احترام بگذارند و به تقاضای صلح و آشتی مردم افغانستان که در فیصله‌‌های لویه جرگۀ مشورتی صلح با سریع‌ترین کلمات انعکاس یافت، لبیک بگویند.».

  قابل ذکر است که لوی جرگه مشورتی صلح افغانستان 3 مه 2019، پس از پنج روز پایان یافت و 3200 نفر به نمایندگی از سراسری این کشور در این جرگه اشتراک کرده بودند.

  اشتراک کنندگان این جرگه با قطعنامه 23 ماده‌ای از طالبان و حکومت افغانستان خواستند که در ماه رمضان آتش‌بس کنند. محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان در آن زمان اعلام کرد، حکومت‌اش آماده است تا با طالبان آتش‌بس کند.

  سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا نیز تاکید کرد که در ماه رمضان و پیشبرد مذاکرات صلح باید میان طالبان و حکومت افغانستان آتش‌بس شود.

  اما گروه طالبان با رد قطعنامه لوی جرگه اعلام کردند که جنگ در ماه رمضان نسبت به ماه‌های دیگر بیشتر ثواب دارد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران