فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • شغل‌های انترنتی در شهر کابل میان بیم و امید

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  فروشگاه آنلاین «کلیک» به تازگی ساعت هشت شب سفارشی دریافت کرد. مشتری موقعیتش را جایی در حوزه‌ هفتم شهر کابل پایتخت افغانستان می‌گوید. چون این فروشگاه از طرف شب به دلیل ناامنی به جاهای که خارج از ساحه‌ی سبز باشد، خدمات ارایه نمی‌کند، تحویلی سفارش را به فردای آن شب موکل می‌کند.

  فردای آن شب، ساعت 10 صبح گروه توزیع فروشگاه کلیک سفارش مورد نظر را آماده کرده و «پیک‌ موتوری» برای هماهنگی بیشتر با مشتری به تماس می‌شود. مشتری از موقعیت و زمان مشخصی که در آن‌جا قرار است جنس را تحویل بگیرد، به پیک موتوری اطمینان می‌دهد.

  پیک نزدیک ساعت 11 قبل از ظهر به مکان مشخص شده می‌رسد. وقتی به آن‌جا می‌رسد توسط شش فرد مسلح محاصره می‌شود. سپس به کوچه خلوت‌ و باریکی منتقل می‌شود. دزدان تمام اجناس و پول نقد او را می‌گیرند و خود او را نیز با ضربات چاقو و پنجه ‌بوکس بر صورت و پایش، زخمی می‌کنند و از ساحه فرار می‌کنند.

  به گزارش روزنامه اطلاعات روز، این پنجمین بار است که فروشگاه کلیک با چنین اتفاقی روبه ‌رو می‌شود. پیش از این دو بار در ساحه کارته پروان، یک بار در مکروریان و یک بار دیگر در خیرخانه با چنین اتفاقی روبه‌رو شده‌ است. از چهار رویداد قبلی هیچ کدام را جدی دنبال نکرده، ولی وقتی برای پنچمین بار این اتفاق افتاد، مدیر فروشگاه این رویداد را از طریق حساب کاربری فیس‌بوکش همگانی کرد.

  مسیح‌الله استانکزی مسئول، کلیک وقتی شنید که برای پنجمین بار این اتفاق برایش افتاده، از جا برخاست و با جمعی از همکارانش به حوزه‌ی هفتم امنیتی پولیس مراجعه کرد. به مامور حوزه وقتی قضیه را شرح داد، مامور از او خواست که عریضه‌ی رسمی از سوی دفتر بیاورد. ستانکزی می‌گوید او به مامور پولیس گفته است که این قضیه حدود یک ساعت قبل در حوزه‌ی شما افتاده است و شما باید پی‌گیری کنید: «به نوکری‌وال گفتم تا من می روم عریضه می‌آورم قطعا دزد فرار می‌کند. زود دست به کار شوید، ولی هیچ کسی به حرف من گوش نداد».

  مسیح‌الله استانکزی، مؤسس فروشگاه آنلاین کلیک مدعی است، که در بررسی این قضیه پولیس سهل‌انگاری کرده است.

  استانکزی‎ ادعا کرد، حوزه‌ هفتم امنیتی در بررسی این قضیه سهل‌انگاری می‌کند: «پس از چهار ساعت ضیاع وقت وقتی با عریضه به حوزه برگشتیم، ولی باز آنان با بهانه‌های چون این‌که اولین بار است در این حوزه چنین اتفاقی افتاده، شانه خالی کردند و ما را جدی نگرفتند».

  فرماندهی پولیس کابل می‌گوید پولیس برای پی‌گیری قضایایی از این دست جدی عمل می‌کند و عاملان این قضیه نیز تحت پی‌گرد هستند؛ پیش از این نیز یک رویداد مشابه دیگر در حوزه نهم شهر کابل اتفاق افتاده بود که پولیس دزد را در جا دستگیر کرد: «پولیس برای بررسی این گونه قضایا اراده‌ی جدی دارد».

  مسئول فروشگاه آنلاین کلیک انتظار دارد که دولت از سرمایه‌گذاری او در این بخش حمایت و قضیه‌ای را که برای آنان اتفاق افتاده، جدی بررسی کند: «دولت این حادثه را با حادثات که در کوچه و پس‌کوچه اتفاق می‌افتد مقایسه نکند. ما یک تجارت کوچک راه‌ انداخته‌ و برای 20 نفر کار ایجاد کرده‌ایم. دولت باید از ما حمایت و توجه جدی کند».

  استانکزی مشکلاتی چون نبود سیستم بانکی منظم و عدم دسترسی گسترده مردم به آن، موجودیت سیم‌کارت‌های غیرقانونی را از عمده‌ترین عوامل اتفاق‌های از این دست و از چالش‎های بزرگ تجارت آنلاین عنوان می‎کند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران