فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • نامزدان انتخابات: 9 روز دیگر کار حکومت پایان می‌یابد و ادامه‌اش پذیرفتنی نیست

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  براساس قانون اساسی افغانستان دوره کاری رییس جمهوری این کشور بتاریخ اول جوزا (21 مه) یعنی تا 9 روز دیگر پایان می‌یابد و بیشتر نامزدان انتخابات ریاست جمهوری بعد از اول جوزا امسال ادامه کار حکومت را غیرقانونی می‌دانند.

  برخی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تاکید کردند که پس از ماه جوزا ادامه کار این حکومت پذیرفتنی نیست.

  براساس قانون اساسی افغانستان، وظیفۀ رییس ‌جمهوری در اول ماه جوزا بعد از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری به پایان می‌رسد و انتخابات ریاست ‌جمهوری باید 30 یا 60 روز پیش از ختم کار رییس‌ جمهوری برگزار شود.

  قرار بود که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بتاریخ 31 حمل (21 آوریل) امسال برگزار شود، اما برای پنج ماه دیگر به تأخیر افتاد.

  با نزدیک شدن ماه جوزا شماری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بر عملی شدن طرح‌شان برای پایان حکومت وحدت ملی و ختم کار محمد اشرف غنی رییس جمهوری این کشور تاکید می‌کنند.

  احمد ولی مسعود، نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به طلوع نیوز گفت: «همه مردم افغانستان رسالت و مسئولیت دارند که در این قسمت جانب احتیاط را بگیرند و این حکومت از اول جواز غیرقانونی است، تمدید آن غیرقانونی است، بودنش غیرقانونی است».

  قابل ذکر است که دادگاه عالی افغانستان کار محمد اشرف غنی را تا برگزاری انتخابات تایید کرده است، اما شماری از حقوق‌دانان می‌گویند که ماده 61 قانون اساسی در باره عمر حکومت روشن است و نیاز به تفسیر ندارد. اتحادیه حقوق دانان افغانستان می‌‌گوید که دادگاه عالی مرجع تفسیر قانون اساسی نیست.

  گل احمد مددزی، معاون اتحادیه حقوق دانان افغانستان، گفت: «رییسان جمهور افغانستان به جای این که در برابر عدم تمکین به قانون مورد استجواب قرار بگیرند، مورد پرسش قرار بگیرند و به مسئولیت کشانیده شوند، برای‌شان امتیاز دوام کار داده می‌شوند که این رسم ناپسند و کار خلاف قانون است».

  آرش شهیر پور، حقوق‌دان دیگر گفت: «در هر دو نوعی از تفسیر اگر دقت کنیم، کار رییس جمهور پایان یافته است و منطق حقوقی دیگر ندارد. هرگاه اگر راه حل حقوقی را جست‌وجو کنید، در قانون اساسی افغانستان راه حل‌ها مشخص است».

  قابل ذکر است که زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان دو بار به تأخیر افتاده است. بار اول از 31 حمل امسال به 23 سرطان و بعداً ششم میزان امسال زمان دقیق برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور اعلام شد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران