.
.
.

واکنش افغانستان به سخنان عراقچی: حرف‌های خام می‌زنید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد عیسی رحیمی مشاور محمد محقق معاون ئوم رئیس اجرای حکومت افغانستان، پنجشنبه 9 مه اظهارات عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران که از احتمال درخواست از اتباع افغانستان برای خروج از ایران در صورت تشدید تحریم‌های آمریکا سخن گفته بود را «سخنان خام» توصیف کرد.

رحیمی در صفحه خود در شبکه اجتماعی فیس‌بوک نوشت: «سخنان عباس عراقچی از یک سو بیانگر رفتار متناقض وپارادوکسیکال ایران درمواجهه با آموزه ها ومفاهیم اسلامی است که جنبه وصبغه‌ فرامرزی اسلام وامت اسلامی را به نمایش می گیرند و درواقع بن مایه فکری یک نظام مدعی اسلامیت است و ازسوی دیگر درحقیقت اوج درماندگی واستئصال دیپلماتیک است که درسخنان خام وناسنجیده عراقچی تجلی می‌یاید».

رحیمی افزود: «درحالی‌که ایران چهل سال است سخن از "ام القری" جهان اسلام سرداده وکوشش نموده از شعار"اسلام مرزندارد"، بیشترین بهره را برده وتوده‌هایی از غیر ایرانیان را نیز در راستای منافع ملی خود بسیج وهمراه سازد، اما این شخص نشان داد ‌که هنوز از فرهنگ والای اسلامی بهره درستی نگرفته ودرخم یک کوچه است!».

وی ادامه داد: «امید دارم این موضع گیری عقده آمیز، نظرغالب دولتمردان ایران به ویژه رهبری آن کشور که با صدور فرمانی هزاران دانش اموز افغان فاقد مدرک را راهی دبستان نمودند؛ نباشد والا از همین حالا می توان افول و سقوط فکری وایدءولوژیک این کشور را به نظاره نشست!».

رحیمی در ادامه نوشت: «مهاجرین افغانی مقیم ایران به کارهای شاقه‌ای تن درداده‌اند‌ که هیچ ایرانی حاضرنیست ان را انجام دهد و در توان‌شان هم نیست. حضور علماء جید وفاضل افغانی درحوزه علمیه یگانه عامل هویت بخش وتقویت کننده بنیاد وبنیان حوزه‌های علمیه درایران به شمار می رود واگر چنین نبود خبری، از قوام ودوام حوزه‌ای قم دربرابر نجف اشرف درکار نبود. کشورهایی مانند ترکیه، هند وحتی پاکستان بی هیچ ادعا وامتنان اندک اندک گوی سبقت را در جذب وجلب دانشجویان افغان از کشور جمهوری اسلامی ایران می ربایند».

عراقچی: اگر تحریم‌ها تشدید شود ممکن است از افغانستانی‌ها بخواهیم ایران را ترک کنند

عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران گفت در صورت تشدید تحریم‌ها علیه کشورش، ممکن است از «خواهران و برادران افغانستانی» خواسته شود ایران را ترک کنند.

عراقچی شامگاه چهارشنبه 8 مه در گفت‌وگوی ویژه خبری گفت: «در حال حاضر بیش از سه میلیون شهروند افغانستانی در ایران زندگی می‌کنند که بر اساس برخی از برآوردها، بیش از دو میلیون فرصت شغلی را در اختیار دارند و برآورد می‌شود که سالانه سه تا چهار میلیارد یورو از کشور ما خارج می‌شود. آن‌ها درآمدی را که در ایران کسب می‌کنند برای خانواده‌های خود در افغانستان می‌فرستند. بیش از 400 هزار دانش آموز افغان در مدارس ما بر اساس حکم مقام معظم رهبری رایگان تحصیل می‌کنند که به طور متوسط هر دانش‌آموز 600 یورو هزینه دارد. بیش از 23 هزار دانشجوی افغانستانی در دانشگاه‌های ایران تحصیل می‌کنند. این آموزش‌ها هزینه دارد که برآورد می‌شود سالانه 15 هزار یورو هزینه دارد».

عراقچی ادامه داد:«100 الی 120 هزار افغانستانی در ایران از دفترچه خدمات درمانی برخوردار هستند. البته ما این اقدامات را با طیب خاطر انجام می‌دهیم ولی همانطور که گفتم این اقدامات برای ایران هزینه دارد و آنها هزینه‌های پنهانی چون سوبسید انرژی نیز برای ما دارند. البته نوش جانشان ولی وقتی تحریم‌های آمریکا اثر کند منابع مالی ما محدود شود و فروش نفت ایران به صفر برسد که البته این اتفاق نمی‌افتد ما مجبور هستیم که سیاست‌های ویژه‌ای برای اقتصاد خود اعمال کنیم و ممکن است در یک جا به یک نقطه‌ای برسیم که نتوانیم این هزینه‌ها را ادامه دهیم و در آن صورت ممکن است از خواهران و برادران افغانستانی خود بخواهیم ایران را ترک کنند».

این سخنان عراقچی در حالی ایراد می‌شود که در سال‌های گذشته، ایران صدها شهروند افغانستانی را در گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به خود در کشورهای منطقه به ویژه سوریه سازماندهی کرده است. در این میان ده‌ها تن از این افراد کشته شده‌اند.

عراقچی افزود: «بحران را در افغانستان آمریکایی‌ها ایجاد کردند نه ما و خودشان (آمریکایی‌ها) باید هزینه‌هایش را بپردازند نه ایران».

فشارهای آمریکا بر ایران در حال افزایش است و در آخرین اقدام، ایالات متحده چهارشنبه صنایع فلزی ایران را تحریم کرد.