.
.
.

واکنش تند فرمانده قول ارود 209 به اظهارات اخیر جنرال دوستم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ولی محمد احمدزی فرمانده قول اردوی 209 شاهین در شمال افغانستان در واکنش به اظهارات اخیر جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری این کشور گفت، عامل نابسامانی‌های ولایات مربوط به این قول اردو ناشی از کنار نیامدن احزاب بر سر تقسیم امتیازات حکومتی است.

عبدالرشید دوستم معاون نخست ریاست جمهوری افغانستان دوشنبه 6 مه در نشستی در جوزجان گفت، ولی‌محمد احمدزی، فرمانده قول‌اردوی 209 شاهین در بلخ در برابر افزایش نا‌امنی‌ها در شمال ناتوان است.

عبدالرشید دوستم در سفرش به ولایت جوزجان در نشستی گفت: «ناامنی‌ها در ولایت‌های جوزجان، فاریاب، سرپل و بلخ هر روز افزایش می‌یابد و علت اصلی آن فرمانده قول اردوی 209 شاهین در بلخ است و موجودیت وی اوضاع را وخیم‌تر از این می‌کند و این چنین افراد باید محاکمه شوند.»

معاون نخست ریاست جمهوری افغانستان هشدار داد، بیشتر از این ریختن خون نیروهای امنیتی و محاصره آنان در میدان‌های جنگ قابل‌پذیرش نیست و فرمانده قول اردوی 209 شاهین به دنبال «دزدی» پول است. دوستم افزود، با راه‌اندازی چندین عملیات نظامی امنیت ولایت‌های جوزجان، سرپل و فاریاب را تأمین کرده بود، اما به علت بی‌پروایی و نبود رهبری درست اکنون راه‌های شماری از ولسوالی‌های این ولایت‌ها با مرکز آنها بسته‌شده‌ است. جنرال دوستم می‌افزاید که مشکلات امنیتی، خشکسالی و برخی مشکلات دیگر در ولایت‌های جوزجان، فاریاب، سرپل و بلخ را با رئیس جمهوری این کشور در میان می‌گذارد و اگر به پاسخ مثبتی دست نیافت در این زمینه با «مردم تصمیم خواهد گرفت.»

دفتر قول اردوی شاهین با نشر یک اعلامیه‌ای در واکنش به گفته‌های جنرال عبدالرشید دوستم افزود، نفوذ افراد زورگو، مسلح‌های غیرمسئول در ارگان‌های دولتی برای اعمال فشار، حذف و به حاشیه راندن اقلیت‌های قومی و کنار نیامدن شخصیت‌های مطرح شمال در گزینش افراد به پُست‌های مهم دولتی را عامل بی ثباتی شمال این کشور دانست.

وی از معاون رییس جمهوری افغانستان سوال کرد: «بعنوان فرد دوم مملکت برای مردم کشور و بویژه برای شمال چه دستاوردی دارد».

قابل ذکر ایت که ولایات شمالی افغانستان از جمله ولایات امن این کشور بودند اما از چندی بدین‌سو ناامنی‌ها در این ولایات نیز افزایش یافته است.