.
.
.

ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان هنوزهم بر آزادی زندانیان طالبان تاکید دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رییس جمهوری افغانستان روز سه شنبه 7 مه گفت، در نقاط مختلف این کشور روزانه جنگ جریان دارد و نیرو‌های امنیتی نیز عملیات‌های خود را دارند، اما شماری از زندانیان طالب به منظور حسن نیت آزاد می‌شوند و هم‌چنان آتش‌بس با طالبان خواست، ملت و جرگه بزرگ مشورتی صلح است.

به گزارش روزنامه هشت صبح، با وجودی که گروه طالبان روزانه مسوولیت کشتار نظامیان و غیر‌نظامیان را برعهده می ‌گیرند، اما ارگ ریاست جمهوری می‌گوید که شماری از زندانیان طالب به منظور حسن نیت آزاد خواهند شد و آتش‌بس نیز با این گروه به خواست ملت صورت می‌گیرد.

با وجود درخواست‌های پی هم حکومت، گروه طالبان به مناسبت آغاز ماه رمضان با نشر اعلامیه‌ای گفته است که ماه رمضان زمان بسیار بهتر برای جهاد است. گروه طالبان با نشر اعلامیه‌ای هم‌چنان مسوولیت حمله بر نیرو‌های امنیتی در ولایت‌های بغلان، ننگرهار و زابل را در جریان دو روز گذشته برعهده گرفته‌ است.

طالبان روز یکشنبه 5 مه بر ساختمان فرماندهی پولیس ولایت بغلان در شمال افغانستان حمله کردند و درگیری در این مقر نظامی شش ساعت دوام کرد که در نتیجه 13 پولیس کشته و 55 نفر دیگر زخمی شده‌اند. در میان زخمیان 20 غیرنظامی به شمول کودکان و زنان نیز شامل ‌اند. این حمله توسط هشت مهاجم این گروه انجام شد.

از سوی دیگر، محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان روز جمعه 3 مه در نشست پایانی لویه‌جرگه مشورتی صلح از رهایی شماری از جنگ‌جویان گروه طالبان خبر داد.

محمد اشرف غنی گفته بود، به پاس احترام به خواست‌ اعضای این جرگه و حرمت به ماه رمضان، 175 زندانی گروه طالبان را به «نشان حسن نیت و اقدام دوستانه دولت جمهوری اسلامی ‌افغانستان» از زندان رها خواهد ساخت.

او هم‌چنان گفته است که این زندانیان از سال‌ها به این سو در زندان‌های حکومت به سر می‌برند،‌ اما روشن نساخته است که در این میان رهبران ارشد گروه طالبان نیز شامل‌اند یا خیر؟

اما محمدعمر داوودزی، رییس دبیرخانه شورای عالی صلح افغانستان گفته است، در میان زندانیان گروه طالبان که قرار است از سوی حکومت آزاد شوند، رهبران ارشد این گروه شامل نیستند.

به گفته داوودزی در نخستین مجموعه قرار است 175 زندانی این گروه رها شوند و این روند از این پس ادامه خواهد یافت.

رییس جمهوری صلاحیت رهایی را ندارد

آگاهان مسایل حقوقی افغانستان می گویند، براساس قوانین نافذه این کشور، رییس جمهوری صلاحیت رهایی زندانیان گروه طالبان را ندارد.

آنها تاکید می‌کنند براساس قانون، رییس جمهوری تنها صلاحیت عفو و تخفیف مجازات آن عده از زندانیان را دارد که به جرم اخلال نظم عامه محکوم باشند. به گفته آنان، رهایی زندانیان گروه طالبان که به جرایم اخلال امنیت داخلی و خارجی محکوم‌ اند، فراتر از صلاحیت کاری رییس جمهوری است.

فواد پویا، آگاه مسایل حقوقی با اشاره به صلاحیت‌ها و محدودیت‌های وظیفه‌ای رییس جمهوری در پیوند به رهایی زندانیان می ‌گوید، ماده 64 قانون اساسی افغانستان به رییس جمهوری صلاحیت داده است که برخی از زندانیان را در روشنی قوانین تکمیلی قانون اساسی مورد عفو و یا تخفیف قرار دهد.

او ماده 216 کود جزای افغانستان را تکمیل‌کننده این ماده دانسته می‌گوید، زندانیانی که در اتهام به اعمال خراب‌کارانه، ضد نظام و ضد منافع عمومی محکوم به مجازات باشند، شامل تخفیف و عفو مجازات نمی‌شوند.

در بند 18 ماده 64 قانون اساسی افغانستان آمده است که تخفیف و عفو مجازات «مطابق به احکام قانون» از صلاحیت‌ها و وظایف رییس جمهوری است.

در همین مورد آگاهان مسایل حقوقی ماده 216 کود جزای افغانستان را اصل قرار داده می‌گویند، زندانیانی که به جرم عضویت در گروه طالبان محکوم به مجازات ‌اند، مرتکب فعالیت‌های خراب‌کارانه بر ضد نظام و ضد منافع عمومی‌ این کشور ‌اند و هیچ کسی به شمول رییس جمهوری صلاحیت عفو مجازات یا تخفیف حبس آنان را ندارد.

در ماده 64 کود جزای افغانستان آمده است: «کسانی که به جرایم امنیتی و ضد مصونیت عامه محکوم ‌اند، مجازات آنان شدیدتر است و قابل عفو نیستند».