.
.
.

درخواست محمد اشرف غنی از طالبان: با احترام به رمضان به پیام صلح پاسخ مثبت دهید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان در یک پیام ویدیویی به مناسبت ماه رمضان از طالبان خواست به این ماه احترام بگذارند و به درخواست صلح مردم این کشور پاسخ مثبت دهند.

محمد اشرف غنی در این پیام ویدیویی گفت: «ماه مبارک رمضان ماه صلح و آشتی است. من یک‌بار دیگر از طالبان می‌‌خواهم که به این ماه مبارک احترام بگذارند و به تقاضای صلح و آشتی مردم افغانستان که در فیصله‌‌های لویه جرگۀ مشورتی صلح با سریع‌ترین کلمات انعکاس یافت، لبیک بگویند.».

او ادامه داده است: «من به ملت نجیب افغانستان اطمینان می‌دهم که بعد ازین قطعنامۀ جرگۀ مشورتی بخشی بزرگی سیاست صلح دولت را تشکیل می‌دهد و تا به تحقق کامل آن، پیگیری خواهد شد».

رییس جمهوری افغانستان تاکید کرد که قطعنامه لوی جرگه مشورتی صلح نقشه راه و برنامه عمل حکومت را تشکیل می‌دهد.

قابل ذکر است که لوی جرگه مشورتی صلح افغانستان روز جمعه 3 مه پس از پنج روز پایان یافت و 3200 نفر به نمایندگی از سراسری این کشور در این جرگه اشتراک کرده بودند.

اشتراک کنندگان این جرگه با قطعنامه 23 ماده‌ای از طالبان و حکومت افغانستان خواستند که در ماه رمضان آتش‌بس کنند. محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان در آن زمان اعلام کرد، حکومت‌اش آماده است تا با طالبان آتش‌بس کند.

سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا نیز تاکید کرد که در ماه رمضان و پیشبرد مذاکرات صلح باید میان طالبان و حکومت افغانستان آتش‌بس شود.

اما گروه طالبان با رد قطعنامه لوی جرگه اعلام کردند که جنگ در ماه رمضان نسبت به ماه‌های دیگر بیشتر ثواب دارد.

این در حالی است که هشت مهاجم انتحاری روز گذشته (یکشنبه 5 مه) بر ساختمان فرماندهی پولیس ولایت بغلان در شمال افغانستان حمله کردند که براساس گفته وزارت امور داخله این کشور، در نتیجه این حمله 13 سرباز امنیتی کشته و 55 نفر به شمول 35 سرباز امنیتی دیگر زخمی شدند. طالبان مسئولیت این حمله را به عهده گرفتند.

همچنان، در نتیجه حمله طالبان در نخستین روز ماه رمضان در فراه 25 سرباز ارتش افغانستان کشته شدند.