.
.
.

ناتو از آهسته بودن روند آمادگی‌ برای برگزاری انتخابات افغانستان ابراز نگرانی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نیکولاس کی، سفیر ملکی ناتو برای افغانستان روز دوشنبه 6 مه از پیچیدگی و آهسته بودن روند آمادگی‌ها برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور ابراز نگرانی کرد.

نیکولاس کی در گفتگوی ویژه با رادیو «سلام‌ وطندار» گفت، زمان انتخابات ریاست جمهوری نزدیک است، اما آمادگی‌ها برای برگزاری این انتخابات بسیار آهسته به پیش می‌رود و کارگیری از دستگاه‌های بایومتریک در این انتخابات نیز پیچیده است.

او معرفی دیرهنگام دستگاه‌های بایومتریک در انتخابات مجلس نمایندگان را سبب به میان آمدن بی‌نظمی‌ها در این انتخابات می‌داند و می‌‌گوید: «ما خیلی نگران هستیم مبادا عوض آموختن از کاستی‌های انتخابات پارلمانی این کاستی‌ها یکبار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری تکرار شود».

سفیر ملکی ناتو، هرچند از حضور شمار زیادی از نیروهای امنیتی برای تأمین امنیت مراکز رأی ‌دهی در انتخابات ریاست جمهوری در فصل جنگ ابراز نگرانی می‌کند، اما می‌گوید که مسئولیت اساسی ناتو در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در چارچوب آموزش، کمک و مشاوره‌دهی به نیروهای امنیتی افغان باقی خواهد ماند.

نیکولاس کی در بارۀ صلح افغانستان گفت: «هر چند که مشکلات و چالش‌های زیادی برای رسیدن به صلح وجود دارد، اما من سخت باورمندم که این بهترین فرصت برای دستیابی به صلح است، چون من باور دارم طرف‌های درگیر جنگ درک کرده‌‌اند که در میدان نبرد برنده نخواهند شد، همسایه‌های افغانستان نیز پی‌برده‌اند که افغانستان با ثبات و نیرومند به سود آنها است».

او تاکید کرد، طالبان حاضر نیستند که با حکومت افغانستان گفت‌و‌گو کنند و این موضوع را یک مشکل اساسی می‌داند.

نیکولاس کی از شکل‌‌گیری یک اجماع نیرومند خبر داده و گفت، تلاش می‌‌شود تا در این اجماع افغانستان نقش کلیدی داشته باشد نه نقش انحصاری.

سفیر ملکی ناتو برای افغانستان علاوه کرد: «طالبان نمی‌توانند به گونۀ سلیقه‌یی برخورد کنند که با چه ‌کسی می‌خواهند گفت‌وگو کنند و با چه‌کسی نمی‌خواهند».