.
.
.

طالبان در روز نخست ماه رمضان 25 سرباز ارتش افغانستان را کشتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع امنیتی افغانستان دوشنبه 6 مه، اعلام کردند که در نتیجه حمله طالبان در نخستین روز ماه رمضان در فراه 25 سرباز ارتش این کشور کشته شدند.

خبرگزاری افق افغانستان گزارش داد، شاه محمود نعیمی معاون شورای ولایتی فراه گفته است، طالبان حوالی ساعت 9 شب گذشته (یک‌شنبه 5 مه) بالای کندک نیروهای ارتش در منطقه «توت و چکاو» حمله کردند و 25 سرباز افغان را به قتل رساندند.

براساس این گزارش، معاون شورای ولایتی فراه گفته است، طالبان در واکنش به حملات هوایی روز گذشته بر مراکز پروسس مواد مخدر این گروه در ولسوالی «بکوا»، حمله به کندک ارتش را سازماندهی کردند.

مقام‌های امنیتی فراه گفته‌اند که در نتیجه حملات هوایی نیروهای خارجی بر مواضع طالبان در ولسوالی «بکوا»، 18 طالب کشته و 25 تن دیگر شان زخمی شدند.

همچنان، 53 مرکز پروسس مواد مخدر و مواد انفجاری در این ولسوالی تخریب شد.

این در حالی است که محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان در یک پیام ویدیویی به مناسبت ماه رمضان از طالبان خواست به این ماه احترام بگذارند و به درخواست صلح مردم این کشور پاسخ مثبت دهند.

محمد اشرف غنی در این پیام ویدیویی گفته است: «ماه مبارک رمضان ماه صلح و آشتی است. من یک ‌بار دیگر از طالبان می‌ خواهم که به این ماه مبارک احترام بگذارند و به تقاضای صلح و آشتی مردم افغانستان که در فیصله‌ های لوی جرگۀ مشورتی صلح با سریع ترین کلمات انعکاس یافت، لبیک بگویند.».

او ادامه داده است: «من به ملت نجیب افغانستان اطمینان می ‌دهم که بعد ازین قطعنامۀ جرگۀ مشورتی بخشی بزرگی سیاست صلح دولت را تشکیل میدهد و تا به تحقق کامل آن، پیگیری خواهد شد».

رییس جمهوری افغانستان تاکید کرده است که قطعنامه لوی جرگه مشورتی صلح نقشی راه و برنامه عمل حکومت را تشکیل می دهد.

اشتراک کنندگان لویه جرگه مشورتی صلح از گروه طالبان خواسته بودند که در ماه رمضان آتش‌بس اعلام کنند، اما طالبان این درخواست را نپذیرفته و گفتند که جنگیدن در این ماه، به تناسب ماه‌های دیگر ثواب بیشتری دارد.

همچنان، نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل پایتخت افغانستان به مناسبت ماه رمضان از تمام گروه‌های درگیر جنگ در این کشور خواست که در این ماه جنگ را توقف دهند.

این نمایندگی سازمان ملل با نشر خبرنامه‌ای نوشت: «امید ما این است که ماه رمضان، فرصتی را برای نزدیک شدن جوامع با همدیگر در افغانستان فراهم سازد. با در نظرداشت عظمت این ماه، سازمان ملل متحد از تمامی طرف‌های درگیری خواستار توقف جنگ است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم