.
.
.

طالبان با رد پیشنهاد لوی جرگه: جنگ در ماه مبارک رمضان بیشتر ثواب دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گروه طالبان با رد پیشنهاد لوی جرگه مشورتی صلح افغانستان اعلام کردند، جنگ در ماه مبارک رمضان نسبت به ماه‌های دیگر بیشتر «ثواب» دارد.

لوی جرگه مشورتی صلح افغانستان روز جمعه 3 مه پس از پنج روز پایان یافت و 3200 نفر از اشتراک کنندگان این جرگه در یک قطعنامه 23 ماده‌ای خواهان آتش‌بس در ماه رمضان شدند.

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان اعلام کرد، پیشنهاد اشتراک کنندگان لوی جرگه را قبول دارد و دولت کابل آماده آتش‌بس است.

محمد اشرف غنی گفته است: «من حاضرم خواست مشروع شما را که آتش بس است، عملی کنم. در نیروهای امنیتی خود این جرات را می‌بینم که نظم آتش بس را عملی کنند اما آتش بس یک طرفه نمی‌شود. اگر طالبان حاضر باشند ما حاضریم که روی مسایل فنی آن با آنها کار کنیم».

اما گروه طالبان با نشر خبرنامه‌ای با رد پیشنهاد لوی جرگه اعلام کردند: «چنانکه جهاد عمل فرض و بهترین عبادت است، انجام دادن آن در ماه رمضان بیشتر از دیگر ماه‌ها ثواب دارد. مجاهدین امارت اسلامی در قبال زندگی مردم خود در ماه رمضان و غیر رمضان کاملا محتاط می‌باشند و در هیچ حمله‌ای به آن‌ها زیان نمی‌رسانند».

آتش بس، حفظ دست آوردهای 18 سال گذشته، حفظ نهادهای امنیتی، حفظ جمهوری اسلامی، اصلاح شورای عالی صلح، تعیین هیئت جدید 50 نفری برای مذاکرات صلح، ایجاد دفتر سیاسی طالبان در داخل افغانستان، تبادله زندانیان، اجماع داخلی و منطقه ای از جمله ماده های قطعنامه 23 ماده‌ای لوی جرگه مشورتی صلح بود.

اما گروه طالبان با رد این پیشنهادها اعلام کردند: «این جلسه به هیچ صورت از ملت نمایندگی نمی‌کرد، حتی بیشتر سیاستمداران کابل نشین و نصف باقی اداره کابل نیز با آن مقاطعه کرده بودند، لهذا این جلسه تنها بهانه جویی برای مصارف هنگفت، مشغول ساختن توجه مردم از ناکامی‌ها و تلاشی برای نجات از انزوای اشرف غنی بود».

طالبان تاکید کردند، جنگ این گروه تا زمانی در افغانستان ادامه دارد که نیروهای خارجی این کشور را ترک کنند و «نظام واقعی و خالص اسلامی» پیاده شود در غیر آن، هیچ کس توان توقف و تعطیل جنگ این گروه را ندارد.

از سوی دیگر، در این روزها دور ششم مذاکرات صلح نمایندگان طالبان با امریکا در شهر دوحه قطر جریان دارد و طالبان هم گفته اند: «فعلا امارت اسلامی مشغول مذاکرات با جهت امریکایی برای پایان اشغال است، پس ازینکه در گفتگو با جهت امریکایی به نتیجه‌ای برسد، امارت اسلامی در نظر دارد که با جهت‌های داخلی نیز بخاطر حل مشکلات داخلی گفتگو و تفاهم نماید».