فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • یک اشتراک کننده لوی جرگه افغانستان بخاطر عدد «39» به ولایت خود برگشت

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  یکی از اشتراک کنندگان لوی جرگه مشورتی صلح افغانستان به دلیل عدد «39» این لوی جرگه را ترک کرد و به ولایت خود برگشت.

  به گزارش «رادیو سلام وطندار»، این فرد اشتراک کننده در لوی جرگه که شامل کمیته 39 این جرگه شده بود به ولایت خود برگشت.

  از این فرد که با افشا نشدن اسماش سوال شده شامل کدام کمیته لوی جرگه است؟ او گفته «کمیته 40ام»، اما پس از بازپرسی کارتش که شماره 39 در آن درج بوده را به زمین انداخته و از لویه جرگه خارج شده است.

  بنابر این گزارش، در تشکیل این کمیته نیز جنجال وجود داشته و شماری به مشکل حاضر شده‌اند شامل کمیته 39 شوند.

  موضوع کمیته 39 به اندازه‌یی جدی شد که عبدالرب رسول سیاف رئیس جرگه مشورتی صلح اعلام کرد، دیگر کسی از پذیرفتن این عدد هراس نداشته باشد و این عدد هیچ جنبه منفی شرعی ندارد.

  این بار نخست نیست که عدد 39 جنجال‌ساز می‌شود. در لویه جرگه پیشین در سال 2011 که برای امضای پیمان امنیتی با امریکا در شهر کابل برگزار شده بود، کمیته 39 شکل نگرفت؛ زیرا هیچ‌کس حاضر نبود عضو این کمیته شود.

  قابل ذکر است که لوی جرگه مشورتی صلح افغانستان روز دوشنبه هفته جاری با اشتراک 3200 نفر در شهر کابل پایتخت این کشور کارش را آغاز کرد و قرار است که این جرگه روز پنج شنبه 2 مه پایان یابد، اما شورای عالی صلح افغانستان اعلام کرده است که احتمال تمدید آن وجود دارد.

  این لوی جرگه مشورتی صلح دارای 51 کمیته است و به هدف مشوره در مورد چگونگی مذاکره صلح با طالبان برگزار شده است. نمایندگان مردم از سراسری افغانستان و هم چنین نمایندگان مهاجرین افغان از شماری کشورهای خارجی نیز در این لوی جرگه اشتراک کرده اند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران