فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • چرا ناتو، امریکا و روسیه از گروه داعش در افغانستان ابراز نگرانی کردند؟

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  سه مقام ارشد سازمان ناتو، امریکا و روسیه به تازگی از تقویت و فعالیت های گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در افغانستان ابراز نگرانی کرده‌اند.
  یک مقام استخباراتی امریکا در گفتگو با خبرگزاری فرانسه از انتقال دانش، مهارت‌ها وتجربه‌های گروه داعش از سوریه و عراق به افغانستان هشدار داده است. او گفته است، جنگجویان داعش ازسوریه وعراق درحال آمدن به افغانستان هستند.

  این مقام استخباراتی امریکا درکابل گفته است: «ما می‌دانیم که برخی ازجنگجویان داعش به افغانستان آمده اند ومی‌کوشند تا دانش، مهارت‌ها وتجربه‌های شان را ازخاورمیانه به این جا بیاورند».

  به گزارش طلوع نیوز، سرگی شویگو وزیردفاع روسیه نیز دریک نشست سازمان همکاری‌های شانگهای دربشکیک اعلام کرد، گروه داعش درافغانستان درحال تقویت پایگاه‌هایش است و می‌کوشد تا از این کشور همچون یک پل برای توسعه فعالت‌های خود درمنطقه استفاده کند.

  سرگی شویگو تاکید کرد: «نگرانی ویژه ما از تقویت پایگاه‌های داعش درافغانستان است که ازاین کشور همچون پلی برای گسترش فعالیت‌هایش درمنطقه کار بگیرد».

  نیکولاس کی نماینده غیرنظامی ناتو درافغانستان گفته است: «حضور داعش اکنون یک نگرانی جدی است. این احتمال وجود دارد که درآینده حتا به تهدید جدی تر مبدل شود، به ویژه هنگامی که برخی از طالبان آشتی ناپذیر به پیوستن با داعش تصمیم بگیرند».

  از سوی دیگر، مرزا محمد یارمند، معاون پیشین وزارت امور داخله افغانستان گفته است: «نگرانی دنیا حقیقت دارد داعش درافغانستان حدوداً از پنج سال به این طرف هسته گذاری و فعالیت‌اش آغاز شده است».

  او ادامه داد: «درهفته‌های اخیر نگرانی‌هایی ازگسترش فعالیت‌های داعش درکورنگل، چپه دره ودیگل کنر که به نورستان و از طریق آن به ولایت‌های شمال افغانستان ازجمله بدخشان وتخار راه دارد، ابرازشده است».

  در همین حال، عبدالستار میرزنکوال والی کنر در شرق افغانستان گفته است: «آن شمار از کسانی که طالبان محلی بودند، از روی مجبوریت با داعش یک جا شده‌اند و این یک واقعیت است».

  از سوی دیگر، طارق آرین، سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی افغانستان می گوید: «داعش در افغانستان سرکوب و به شکست سنگینی مواجه شده است. با آن که ما تهدید تروریزم منطقه‌یی را رد نمی‌کنیم اما این اطمینان نزد مردم ما وجود داشته باشد که نه تنها داعش بلکه هیچ گروه تروریستی مکان امن در افغانستان ندارد».

  امید میثم معاون سخنگوی عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت افغانستان گفته است: «قابل نگرانی نیست هر جای که به یک نحوی داعش بخواهد به خود جایگاهی پیدا کند و ظهور کند نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان آماده استند که آن‌ها را نابود کنند».

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران