فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سفیران غربی در کابل: قتل خبرنگاران در افغانستان یک «فاجعه» است

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  شماری از سفیران کشورهای غربی در کابل پایتخت افغانستان به مناسبت سوم مه «روز جهانی آزادی مطبوعات»، قتل خبرنگاران در افغانستان را «فاجعه» توصیف کردند و افزودند آینده آزادی مطبوعات در این کشور با شک و تردید زیاد مواجه است.

  این سفیران با نشر خبرنامه‌ای مشترک نوشتند: «بسیاری مردم در مورد آینده‌ آزادی مطبوعات و سایر حقوق بشری تشویش دارند که افغان‌ها طی هجده سال اخیر بدست آورده‌‌اند. شک و تردید زیاد در مورد آینده وجود دارد. خبرنگاران هنوز هم مورد تهدید و حمله قرار دارند و بخاطر انجام وظایف‌شان کشته می‌شوند. متاسفانه افغانستان سال گذشته خطرناک‌ترین کشور برای خبرنگاران بود. بیش از 15 خبرنگار سال گذشته در افغانستان جان‌های‌شان را از دست داده‌اند».

  این سفیران تاکید کردند، مطبوعات افغانستان نسبت به بیشتر کشورهای منطقه از آزادی بیشتر برخوردار‌اند، اما قتل خبرنگاران و غیرنظامیان در این کشور یک «فاجعه» است.

  این سفیران غربی در ادامه خبرنامه مشترک‌شان، آزادی مطبوعات و حضور گسترده رسانه‌ها در افغانستان را به عنوان «یک منبع افتخار بزرگ» توصیف کرده‌اند.

  این خبرنامه مشترک از سوی سفیران کشورهای سویدن، فرانسه، کانادا، استرالیا، امریکا، آلمان، هالند، اتحادیه اروپا، دانمارک، ناروی و هم چنین نماینده‌ ویژه سرمنشی سازمان ملل متحد، نماینده ارشد ملکی ناتو، شارژدافیر سفارت بریتانیا و سفیر کوریای جنوبی نشر شده است.

  از سوی دیگر، نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل نیز بمناسبت سوم مه روز جهانی آزادی مطبوعات اعلام کرد، افغانستان یکی از خطرناکترین کشورها برای خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای است.

  براساس گزارش نهادهای مدافع حقوق خبرنگاران در افغانستان، خبرنگاران این کشور از چهار سال تا کنون خونین‌ترین سال ها را سپری کرده‌اند و هنوزهم خطر جدی جانی برای خبرنگاران و فعالان رسانه ای در انجام وظیفه وجود دارد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران