.
.
.

ارتش امریکا دیگر ساحات تحت کنترل طالبان و دولت را در افغانستان رصد نمی‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به تازگی ارتش امریکا در تایید کرد که از مدتی به این‌سو از رصد ساحات زیر کنترل طالبان و دولت در افغانستان دست کشیده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ارتش ایالات متحده دیگر ساحات زیر کنترل طالبان و دولت افغانستان را رصد یا مقایسه نمی‌کند.

قبل‌ از این ارتش امریکا میزان ساحات تحت کنترل دولت و گروه طالبان را در افغانستان رصد کرده و شرایط امنیتی را براساس آن، بررسی می‌کرد.

سیگار یا اداره بازرس ویژه‌ امریکا برای بازسازی افغانستان در گزارش تازه‌اش اعلام کرد که ارتش امریکا تایید کرده است که دیگر ساحات تحت کنترل دولت و طالبان را در افغانستان رصد و سنجش نمی‌کند.

جان ساپکو، بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان به رویترز گفته است: «مسأله بسیار روشن است، این تصمیم سبب شده تا مالیات‌دهنده‌گان امریکایی اطلاعات کم‌تری درباره میزان موفقیت یا شکست سرمایه‌گذاری‌ها در افغانستان در اختیار داشته باشند.»

این نظارت ارتش امریکا در حالی کنار گذاشته شده است که گروه طالبان عملیاتی بهاری‌شان را تحت نام «الفتح» به هدف تشدید جنگ علیه سربازان افغان و مأموریت حمایت قاطع اعلام کرده است.

قابل یادآوری است که در ماه نوامبر سال 2017، مایکل کوگل‌مین مقام امنیتی امریکا در افغانستان در آن زمان در گفته بود، تا دو سال دیگر نیروهای امنیتی افغان کنترل حداقل 80 درصد کشور را باید در دست داشته باشند.

اخیرا گفت‌وگوهای صلح افغانستان میان نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان در جریان است. قرار است که ششمین دور دیدار رسمی نماینده امریکا و گروه طالبان امروز (1 می 2019) آغاز شود.