با افزایش صادرات زعفران افغانستان به بازار جهانی قیمت داخلی آن نیز افزایش یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اتحادیۀ ملی زعفران کاران افغانستان به تازگی اعلام کردند، پس از افزایش صادرات زعفران به بازارهای جهانی، بهای هر کیلوگرام زعفران دربازارهای داخلی این کشور از چهل‌هزار افغانی به هفتادهزار افغانی افزایش یافته ‌است.

به گزارش طلوع نیوز، ناصر عظیمی، عضو اتحادیه ملی زعفران‌‎کاران افغانستان گفته است: «بهای زعفران هنگامی که از چهل‌هزار افغانی به شصت وپنج‌هزار افغانی تا هفتادهزار افغانی رسیده‌است؛ بدون شک علت آن افزایش صادرات بوده است. فعلأ چون عرضه به بازار کم است از همین رو بهای زعفران افزایش یافته‌است».

مسئولان این اتحادیه علاوه کردند، عرضۀ زعفران افغان در بازارهای داخلی کاهش چشم‌گیری داشته است، اما هنوزهم زعفران ایران با شیوه‌های گوناگون وارد افغانستان می‌شود.

هنوز روشن نیست که چه مقدار از 16 تُن زعفرانی‌ که پارسال در افغانستان برداشت شده بود، به بازارهای داخلی عرضه شده ‌است؛ اما وزارت زراعت و آبیاری این کشور می ‌گوید که بیش از 14 تُن از این زعفران تا کنون به خارج صادرشده ‌است.

اکبر رستمی، سخنگوی وزارت زراعت و آبیاری افغانستان گفته است: «از تولید شانزده متریک تن زعفران سال گذشته تا کنون بیش از 90 درصد آن به کشورهای گونه گون دنیا صادر شده. این نشان می‌دهد که زعفران افغانستان، بازار خوب در بازارهای منطقه‌یی و جهانی دارد».

از سویی هم، بربنیاد اطلاعات اتحادیۀ ملی زعفران ‌کاران افغانستان در حال حاضر بهای زعفران دربازارهای جهانی مناسب نیست.

شماری از آگاهان امور اقتصادی می‌گویند که در حال حاضر خرید و فروش زعفران ایران در شماری ازبازارهای کشورهای منطقه سبب شده ‌است که امسال بازار زعفران از وضیعت مناسبی برخوردار نباشد.

شفیع صمیم، آگاه امور اقتصادی افغان گفت: «به علت این‌که بزرگترین تولید کننده زعفران دنیا ایران است، ایران از راه‌های گونه گون می‌خواهد که شرایط صادرات غیرقانونی یا قاچاق زعفران را فراهم بکند تا این‌که بتواند با استفاده از ابزارهای گونه گون شامل بازارهای جهانی شود و بازارهای جهانی را در دست داشته باشد».

آمارهای وزارت زراعت و آبیاری افغانستان نشان می‌دهند که در چهار ماه نخست سال روان میلادی به ارزش بیش از 25 میلیون دالر زعفران افغانستان به هفده کشور جهان صادر شده است. در حال حاضر کشورهای پادشاهی عربی سعودی و هند از بزرگترین خریداران زعفران افغان اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید