نماینده ویژه امریکا در مورد برنامه‌های صلح به رهبران افغانستان معلومات داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان یکشنبه 28 آوریل در دیدار با عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت کابل در مورد اجماع جهانی و منطقه ای صلح معلومات داد.

در خبرنامه ریاست اجرایی افغانستان آمده است: «دو طرف در این نشست بر اصل مذاکرات بین‌الأفغانی همه شمول،‌ اجماع بین‌المللی و منطقه‌یی در حمایت از صلح، مبارزه مشترک با دهشت‌افگنی و ادامه تلاش‌ها برای دست یافتن به صلح تاکید کردند».

در همین حال، زلمی خلیلزاد شامگاه شنبه 27 آوریل با محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان نیز در مورد برنامه های صلح اش گفتگو کرد.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان با نشر خبرنامه ای نوشت، این دیدار در ارگ ریاست جمهوری صورت گرفت و خلیلزاد در مورد سفرها و برنامه های آینده اش در مورد صلح معلومات داد.

در این خبرنامه آمده است: «هر دو جانب یکبار دیگر بر احیای دیالوگ بین الافغانی تاکید کردند و آن را در آینده برای ایجاد زمینۀ مذاکرات مستقیم تحت رهبری حکومت افغانستان با طالبان، مهم دانستند».

از سوی دیگر، نشست سه جانبه امریکا، چین و روسیه روز پنج شنبه هفته گذشته در شهر مسکو برگزار شد و با نشر یک بیانیه مشترک پایان یافت.

در این بیانیه آمده است: «هر سه جانب (نشست مسکو) طالبان افغان را تشویق می‌کنند تا در گفتگوهای گستردۀ صلح، با حضور نمایندگان دولت افغانستان، در زودترین فرصت ممکن شرکت کنند. در همین راستا، ما از برگزاری دومین نشست بین‌الافغانی در دوحه حمایت می‌کنیم».

وزارت امور خارجه افغانستان از بیانیه مشترک نشست مسکو استقبال کرده و با نشر خبرنامه ای نوشت: «مردم و دولت افغانستان امیدوار اند هر چه زود‌تر زمینه‌ گفتگوهای رو در رو میان دولت افغانستان و طالبان فراهم شود، و بحران چهل ساله برای همیشه پایان یابد».

از سوی دیگر، قرار است لوی جرگه مشورتی صلح روز دوشنبه هفته جاری بمنظور مشوره در مورد چگونگی مذاکرات صلح با طالبان در کابل برگزار شود و در این نشست نزدیک به سه هزار نفر از سراسری افغانستان اشتراک خواهند کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم