شورای صلح افغانستان: امکان به تأخیر افتادن برگزاری لوی جرگه وجود ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد عمرداوودزی رییس دبیرخانه شورای عالی صلح افغانستان روز یکشنبه 28 آوریل اعلام کرد، ممکن نیست که برگزاری لوی جرگه مشورتی صلح به تعویق بیفتد.

داوودزی امروز یکشنبه در مصاحبه با طلوع نیوز گفت، بیشتر نمایندگان مردم از سراسری این کشور برای اشتراک به لوی جرگه به کابل آمده اند.

از سوی دیگر، دفتر مطبوعاتی حامد کرزی رییس جمهوری پیشین افغانستان با نشر خبرنامه‌ای نوشت: «به محمد اشرف غنی، رییس‌جمهوری اسلامی افغانستان پیشنهاد می‌نمایم تا برگزاری این جرگه را به منظور جلوگیری از تأثیرات احتمالی منفی آن بر فضای گفت‌وگوهای جاری صلح به تأخیر بیندازند».

در ادامه این خبرنامه آمده است: «ترس از این است که خدا ناخواسته برگزاری جرگه مشورتی در نظر گرفته شده باعث معطلی و یا کندی روند جاری صلح گردد. بهتر خواهد بود که لویه جرگه بعد از انجام مذاکرات صلح و یا حصول توافقات مطلوب از این روند برگزار شود تا نماینده‌گان مردم افغانستان بر توافقات حاصله از این مذاکرات مهر تائید بگذارند».

حامد کرزی تاکید کرده است: «منفعت ملی و نیاز حیاتی به صلح در کشور ایجاب می‌کند که مذاکرات صلح به سرعت هرچه بیشتر به پیش برده شود تا مردم افغانستان از تلفات عظیم فرزندان شان که روزانه با آن مواجه اند نجات یابند».

قرار است لوی جرگه مشورتی صلح روز دوشنبه هفته جاری بمنظور مشوره در مورد چگونگی مذاکرات صلح با طالبان در کابل برگزار شود و در این نشست نزدیک به سه هزار نفر از سراسری افغانستان اشتراک خواهند کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم