زنان افغانستان هنوزهم نگران گفتگوهای صلح‌اند‌

سیما سمر: پروسه صلح تبعیض‌آمیز مانع تحقیق صلح است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سیما سمر رییس کمیسیون حقوق بشر افغانستان شنبه 27 آوریل در یک نشست خبری در کابل، یافته‌های یک تحقیق این کمیسیون از دیدگاه زنان در روند صلح را با رسانه‌ها شریک ساخت.

رییس کمیسیون حقوق بشر افغانستان گفت، یافته‌های تحقیقی زیر نام «نقش خانم‌ها در صلح و امنیت» نشان می‌دهد که پروسه‌های تبعیض‌آمیز، مانع تحقق صلح است؛ صرف نظر از این‌که تبعیض، جنسیتی باشد یا قومی یا زبانی.

سمر گفت براساس این تحقیق که 3500 زن از 32 ولایت افغانستان در آن اشتراک کرده بودند، مذاکرات صلح بین دولت افغانستان و گروه طالبان ضرورت به یک نظارت کننده با اعتبار بین‌المللی دارد که سازمان ملل متحد می‌تواند این نقش را بازی کند.

وی افزود، زنان افغان در گفتگوهای صلح عدالت می‌خواهند؛ زیرا پروسه صلح نباید سبب «انتقام‌گیری» بعد از صلح شود.

او همچنین تاکید کرد که ارزش‌های حقوق بشری زنان نباید به معامله گرفته‌شود و زنان از حق آزادی، تحصیل و کار محروم شوند.

وی زنان افغانستان را قربانیان اصلی جنگ‌ 41 سال اخیر در افغانستان خوانده گفت، این قربانیان در نظرسنجی یاد شده خواهان مشارکت معنادار زنان در پروسه صلح شده‌اند.

سیما سمر همچنین گفت که تحقیق جدید این کمیسیون نشان می‌دهد که زنان از یک‌طرف با بیشترین خشونت‌ها روبه‌رو اند و از سوی دیگر نبود زمینه تعلیم و تربیه برای دختران سبب شده‌است که زنان در جامعه از حقوق‌شان آگاهی نداشته‌باشند و به بهانه‌های مختلف حقوق آنان تلف شود.

به گفته وی، زنان افغانستان تاکید کردند که بدون تحقق عدالت و ایجاد میکنانیزمی که مانع انتقام‌گیری شود، صلح به گونه واقعی تحقق نیافته و خشونت کماکان دوام خواهد یافت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید