سربازان مرزی افغان «بندر آی‌خانم» را خودسرانه به طالبان واگذار کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقام های امنتیی ولایت تخار در شمال افغانستان جمعه 26 آوریل تایید کردند، نیروهای سرحدی مستقر در بندر آی‌خانم از مربوطات ولسوالی دشت قلعه این ولایت بدون درگیری و به صورت خودسر عقب‌نشینی کرده و ساحات تحت کنترل‌‌شان را به طالبان واگذار کرده‌اند.

به گزارش روزنامه «هشت صبح» درگیری میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان بیش‌تر از یک هفته است که در بندر آی‌خانم جریان دارد. این درگیری پس از حمله طالبان بر پاسگاه‌های نیروهای سرحدی به هدف تصرف بندر آی‌خانم آغاز شد. ادامه این درگیری سبب شده است که شماری زیادی از باشنده‌گان محل نیز مجبور به ترک خانه‌های‌شان شوند.

خلیل‌ اسیر، سخنگوی پولیس تخار گفت، حدود 35 نفر از نیروهای سرحدی که در بندر آی‌خانم در محاصره گروه طالبان قرار داشتند، پس از اعزام نیروی کمکی از محاصره نجات داده شده‌ و نیروهای تازه نیز جابه‌جا شده بودند. او گفت که شمار این نیروها به 60 نفر رسیده بود.

او افزود، این 60 نیروی سرحدی با فرمانده ‌‌شان پیش از چاشت روز پنج‌شنبه 25 آوریل بدون هماهنگی و به صورت خودسر ساحه بندر آی‌خانم و پاسگاه‌های‌شان را ترک کردند و به این ترتیب بندر آی‌خانم به دست گروه طالبان افتاده است.

سخنگوی پولیس تخار علاوه کرد، نیروهای کمکی و تازه به ساحه اعزام شده‌اند اما تاکنون عملیات برای بازپس‌گیری بندر آی‌خانم آغاز نشده است.

از سوی دیگر، جواد هجری، سخنگوی والی تخار، سقوط بندر آی‌خانم را به دست گروه طالبان را تأیید نمی‌کند.

هجری گفته است، روز گذشته درگیری میان نیروهای امنیتی و جنگ‌جویان گروه طالبان به وقوع پیوسته بود اما بندر سقوط نکرده است و نیروهای امنیتی عقب نشینی تاکتیکی کرده‌اند.

او افزود، نیروهای تازه‌ نفس از ولایت کندز و مرکز تخار به ساحه اعزام شده‌اند و محاصره بندر آی‌خانم از سوی طالبان پس از عملیات نیروهای امنیتی شکسته است.

ولسوالی دشت قلعه از ولسوالی‌های سرحدی ولایت تخار است و با تاجکستان مرز مشترک دارد. سخنگوی والی تخار می‌گوید، در گذشته انتقال کالاهای تجارتی از افغانستان به تاجکستان و برعکس آن در این بندر پر رونق بود اما به دلیل ناامنی‌هایی که در سال‌های اخیر ایجاد شده است، رونق ترانزیت کالاهای تجارتی از این بندر را آسیب رسانده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید