دورهفدهم پارلمان افغانستان با چهار سال تأخیر بدون نمایندگان کابل افتتاح شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان جمعه 26 آوریل دور هفدهم پارلمان این کشور را با نزدیک به چهار سال تأخیر و بدون حضور نمایندگان کابل افتتاح کرد.

به گزارش خبرنگار «العربیه.نت» در افغانستان، محمد اشرف غنی در سخنرانی اش گفت، دور هفدهم پارلمان باید شش ماه پیش افتتاح می شد، اما به دلیل بی کفایتی شماری از اعضای پیشین کمیسیون های انتخاباتی این کار به تعویق افتاد.

غنی افزود: «امروز آنچه ما را زیر این سقف گرد آورده است و بسیار با افتخار گرد آورده است و با رای و نظر مردم گرد آورده است قانون اساسی افغانستان است. کسانی که این وثیقه را می خواهند به تعلیق ببرند جفا می کنند و برایشان اجازه جفا داده نخواهد شد».

او ادامه داد: «این ملت به دشمن سرخم نخواهد کرد و ذلت را نخواهد پذیرفت. آنهایی که با پخش ابهام – شک و بدگمانی در پی تضعیف وثیقه ای ملی ما یعنی قانون اساسی اند نزدیک کودتاچیان اند ولی با رفتار نرم. اینها نمی دانند که هر بار کودتا چه قیمت بزرگ به ملت به بار آورده است. من برایشان می گویم و از این تربیون ملت برایشان می گویم که عصر کودتا پایان یافته است».

غنی: من کمپاین نمی کنم بلکه مسئولیتم را انجام می دهم

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان در ادامه سخنانش تاکید کرد: «من خودم را در خوشی و غم فرد فرد این خاک شریک می دانم و اشتراک من در مجلس شادی و غم معنای کمپاین را ندارد بلکه جز مسوولیت های من است».

غنی ادامه داد: «اگر سیلاب می آید باید به دیدن سیلات زده ها بشتابم و کمک رسانی را مدیریت نمایم و وقتی حملات جاهلانه دشمن صورت می گیرد باید از قهرمانی و فداکاری نیروهای ما ستایش و قدردانی کنم و با قربانی ها غمشریکی کنم این جز مسوولیت های من است. یکی از وظایف رئیس جمهور افتتاح پارلمان است، حالا یکی بیاید و بگوید رئیس جمهور کمپاین می کند».

رییس جمهوری افغانستان علاوه کرد، بند کمال خان و بنده بخش آباد وضعیت اقتصادی نیمروز و فراه را از بنیاد بهبود می بخشد، «رفتن زیر سایه درختی که آنرا خود شانده و آبیاری کرده ام کمپاین نه بلکه شریک شدن در شادی و خوشی مردم ماست. بعضی ازین پروژه ها مانند بند کمال خان آرزویی بود که نیمروزیان قرن ها بود در سینه داشتند و حالا رو به تکمیل شدن است».

غنی: تا برگزاری انتخابات رییس جمهور هستم

محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان در ادامه سخنانش در مراسم افتتاح دورهفدهم پارلمان در مقر شورای ملی این کشور گفت، تا برگزاری انتخابات، رییس جمهوری این کشور است.

غنی تاکید کرد: «من امروز نه به حیث کاندید ریاست جمهوری بلکه به عنوان رئیس جمهور برحال افغانستان در خدمت شما قرار دارم. من الی انجام انتخابات شفاف و سراسری در کشور رئیس جمهور استم و مسوولیت های حساس و خطیر بر دوش دارم. من سرقوماندان اعلی قوای مسلح استم و در شرایط حساس کنونی خبرگیری از سربازان دلیر ما جزی از مسوولیت های من است».

رییس جمهوری افغانستان در مورد جنگ جاری در این کشور گفت: «ای کاش این جنگ تحمیلی و این حملات جاهلانه بر علیه ملت ما راه اندازی نمی شد. ما به جای کلنیک سازی از روی مجبوریت بیشتر مصروف پوسته سازی شدیم و مسوولیت این عقب مانی و ایجاد محرومیت ها بر دوش طالبان و گروه های تروریستی خارجی است. آنها هرگز نخواهند توانست این لکه سیاه را از جبین خود دور سازند».

از سوی دیگر، با افتتاح دور هفدهم پارلمان افغانستان، کمیسیون مستقل انتخابات این کشور نتایج نهایی انتخابات پارلمانی ولایت های کندز، بغلان، میدان وردک و حوزه کوچی ها را اعلام کرد و نتایج نهایی ولایت های کابل و پکتیا هنوز اعلام نشده است.

انتخابات پارلمانی افغانستان بتاریخ 20 اکتبر سال 2018 در 32 ولایت این کشور برگزار شد و تا کنون شش ماه می گذرد، اما نتایج نهایی تمام ولایت های این کشور هنوز اعلام نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید