فعالان حقوق زن بطور خصوصی با نمایندگان طالبان در قطر گفتگو کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شماری از فعالان حقوق زن افغانستان روز شنبه هفته جاری بطور خصوصی با نمایندگان طالبان در شهر دوحه پایتخت قطر دیدار و گفتگو کردند.

براساس گزارش روزنامه امریکایی واشنگتن پٌست، نزدیک به 20 مهاجر افغان به شمول سه زن از کشورهای اروپایی و امریکا بطور خصوصی با نمایندگان طالبان در دوحه قطر گفتگو کردند.

در این گزارش آمده است، این دیدار روز شبنه هفته جاری صورت گرفت و این فعالان حقوق زن می‌گویند، بیش از شش ساعت با شیر محمد عباس استانکزی، رییس هیئت مذاکره کننده گروه طالبان و ده‌ها تن دیگر از نمایندگان این گروه دیدار و گفتگو کردند.

خاتول مومند، مهاجر افغان که در کشور ناروی (نروژ) زندگی می‌کند و از جمله سه زن بود که در این نشست با نمایندگان طالبان شرکت کرده بود گفت، نگاه طالبان نسبت به زنان تغییر کرده است.

مومند افزود: «طالبان تغییر کرده‌اند و دیگر خواهان حضور نمادین زنان در جامعه نیستند. آنان می‌خواهند که زنان به راستی در جامعه نقش داشته باشند، اما هنوز برای داوری خیلی زود است».

مسعوده سلطانی 46 ساله و فعال حقوق زن، امریکایی افغان تبار نیز در این نشست اشتراک کرده بود گفت: «طالبان برخورد گرم و صمیمانه داشتند، آنان گفتند که خواهان صلح هستند و از لغو گفت‌وگوها ناراحت بودند».

از سوی دیگر، یکی از سخنگویان رییس جمهوری افغانستان گفته است، هر کسی که با نمایندگان طالبان دیدار می‌کند تصمیم شخصی‌شان است و حکومت در این مورد حرفی ندارد.

قرار بود نشست بین‌الافغانی صلح روز جمعه 19 آوریل در شهر دوحه قطر برگزار شود، اما ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان با نشر خبرنامه‌ای از لغو این نشست خبر داده و گفت که حکومت قطر، مانع برگزاری این نشست شده است.

وزارت امور خارجه امریکا نیز اعلام کرد، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه واشنگتن برای صلح افغانستان به تاریخ 21 آوریل هفتمین دور سفرش را برای تسهیل گفتگوهای صلح آغاز کرده و تا تاریخ 11 مه ادامه دارد.

این وزارت با نشر خبرنامه‌ای نوشت، زلمی خلیلزاد در این دور سفرش به کشورهای افغانستان، هند، پاکستان، قطر، روسیه و بریتانیا سفر خواهد کرد و هدف این سفرها کسب حمایت بین‌المللی برای صلح افغانستان می‌باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید