ادارۀ محلی ولایت فراه افغانستان بیش ‌از دوصد کارمند خیالی دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

اداره محلی ولایت فراه در غرب افغانستان بیش از 200 کارمند خیالی دارد و میلیون‌ها افغانی زیر نام معاش ماهوار حیف‌ومیل می‌شود.

مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک به تازگی گزارش داد، بربنیاد اسناد و معلوماتی که در اختیار این مرکز قرار گرفته‌است، از جمله 5768 کارمند ملکی در اداره‎ محلی ولایت فراه، 222 تن آن خیالی بوده و بیش‎از 500 تن دیگر از ولسوالی‎های ده‎گانه‎ این ولایت، بدون انجام وظیفه و یا طور خدمتی از مرکز ولایت معاش ماهوار دریافت می‎کنند.

اسناد به ‎دست آمده از منابع رسمی محلی، نشان می‎دهد که بیشتر از 85 درصد کارمندان خیالی، مربوط به ریاست معارف و باقی به‎گونه‎ انگشت ‎شمار در چندین ریاست و اداره‎ محلی مرکز و ولسوالی‎های ولایت فراه وجود دارند.

میانگین معاش ماهوار مجموع کارمندان اداره‎ی محلی ولایت فراه به بیش‎از 50 میلیون افغانی می‎رسد که از بودجه‎ی (عادی) ملی افغانستان تمویل می‎شود.

هرچند به‌ گونه‌ دقیق مشخص نیست که چه مقدار پول از بودجه‌ ملی افغانستان، زیرنام کارمندان خیالی در اداره‌ی محلی ولایت فراه حیف‌ومیل می‌شود؛ اما یک تخمین ساده از میانگین معاش ماهوار کارمندان، به ‌خوبی نشان می‌دهد که از مجموعِ بیش‌از 50 میلیون افغانی معاش ماهوار کارمندان اداره‌ محلی ولایت فراه، ماهانه بیش ‌وکم یک‌ونیم میلیون آن به‌جیب برخی ‌از مسوولان می‌رَود؛ اما هیچ ‌یک از مسوولان محلی، به‌ این حقیقت تن نمی‌دهد.

مسئولان محلی ولایت فراه، آمار به ‌دست آمدۀ خبرنگار پیک را تایید و یا رد نمی‌کنند؛ اما این را هم می‌پذیرند که از مامور تا مدیر، ولسوال، اهل معارف و شورای ولایتی این ولایت همگی در حیف‌ومیل بودجه‌ی ملی افغانستان شریک هستند.

بیشترین آمار خیالی، از معارف است

بربنیاد آمار ارایه شده ازسوی ریاست معارف ولایت فراه، بیش ‌از یک هزار آموزگار و کارمند (مدیر، سرمعلم، معلم، تحویل‌دار و ملازم) در بیش ‌از 300 مکتب هشت ولسوالی این ولایت ایفای وظیفه می‌کنند.

اما داده‌هایی که خبرنگار پیک از منابع محلی در هشت ولسوالی این ولایت به ‌دست آورده، تفاوت 194 نفری را کمتر از آمار ارایه شده ازسوی مسئولان معارف این ولایت نشان می‌دهد.

درحالی ‌که ریاست معارف آمار خیالی را نادرست می‌داند؛ اما بسته بودن 32 مکتب در برخی ‌از ولسوالی‌های این ولایت را پذیرفته و می‌افزاید که دست‌کم چهارهزار دانش‌آموز دختر و پسر به ‌دلیل بسته بودن این مکتب‌ها، از آموزش و پرورش محروم‌اند. اما به‌ باور برخی‌از اعضای شورای ولایتی و فعالان مدنی دراین ولایت، شمار مکتب‌های بسته و غیرفعال، چندین برابر از آن‌چه است که مسوولان معارف بیان کرده‌اند.

ضیاالدین نوری فعال مدنی و از باشندگان اصلی ولسوالی خاک سفید ولایت فراه می‌گوید که از چند سال به‌ این‌سو، هیچ مکتبی در این ولسوالی فعال نبوده؛ اما هرماه معاش برای تشکیل خیالی معارف این ولایت حواله می‌شود.

افزون‌ بر این، خیرمحمد نوروزی عضو شورای ولایتی فراه بدون ذکر نام کسی به خبرنگار پیک می‌گوید: «چندین ولسوال و مدیر و معلم را می‌شناسم که به روزها و ماه‌ها به ‌ولسوالی نمی‌روند و معاش ماهوار خود را هم از مرکز ولایت دریافت می‌کنند».

ولسوالی بکواه ولایت فراه تنها صنف اول دارد!

ملا رنگین ولسوال پیشین ولسوالی بکواه ولایت فراه می‌گوید که در 13 سال پسین، حتا صنف اول به صنف دوم ارتقا نکرده ‌است.

ملا رنگین گفت: «طفلای که سی‌پاره خواندن به مساجد می‌روند،‌ از آن‌ها شاگرد خیالی جدید شمول می‌سازند و به ‌نام‌های خود و نزدیکان خودشان معاش معلمی می‌گیرند، درحالی‌که هیچ معلم و شاگردی دراین ولسوالی وجود فزیکی ندارد».

اما داده‌های متفاوت از جدول معاش آموزگاران ولسوالی بکواه و ریاست معارف ولایت فراه، نشان می‌دهد که ماهانه دستِ‌کم 400 هزار افغانی معاش ماهوار برای 33 تا 38 معلم دراین ولسوالی حواله و اجرا می‌شود.

برخی‌ از نمایندگان مردم و بزرگان محلی دراین ولایت، آمار ارایه شده از سوی مسئولان معارف و اداره‌ی محلی را نادرست می‌دانند. خیرمحمد نوروزی عضو شورای ولایتی فراه به خبرنگار پیک می‌گوید: «اصلن هیچ مکتبی در بسیاری ولسوالی‌ها وجود ندارد، معلم،‌ ولسوال، مدیر، قاضی، سارنوال و… همگی در مرکز شهر فراه مصروف کاروبار شخصی خود هستند، معاش ماهوار دولتی‌هم در بالای جیب‌شان است».

به ‌گفته نوروزی،‌ مکتب‌های ولسوالی بالابلوک ولایت فراه در 18 سال گذشته، هیچ فارغ صنف 12 و دختران بالاتراز صنوف چهار و پنج نداشته است.

بربنیاد آمار احصاییه مرکزی، ولایت فراه در سال 1397 خورشیدی، دارای 174 مکتب، بیش ‎از 2600 آموزگار و بیش ‎از یکصدهزار دانش‎آموز بوده ‎است.

یک کارمند اداره‌ی ثبت احوال نفوس ولایت فراه، به‌ دلیل ترس ازدست دادن وظیفه با نام مستعار (احمد) به خبرنگار پیک می‌گوید: «معاش کارمندان پیاده 100 درصد و مامورین تا 30 درصد به ‌جیب ولسوال‌ها می‌رود». اما برخی‌از ولسوال‌های ولایت فراه در تماس با خبرنگار پیک، این موضوع را رد کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید