سیلاب‌ها با معتادان «پٌل سوخته» شهر کابل چه کرد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

باران و سیلاب‌های اخیر در شهر کابل پایتخت افغانستان مانند دیگر ولایت‌های این کشور تلفاتی جانی و خسارات مالی نیز در قبال داشت، اما سوالی که پیش میاید این است که این سیلاب ها با معتادان زیر «پٌل سوخته» این شهر چه کرد؟

خبرنگار مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک در گزارش تازه اش نوشت، با وجود راه‌ بندان‌های ناشی از باران‌های اخیر در برخی ‌از جاده‌های شهر کابل، برعکس هر روز، مسیر کوته‌سنگی «پُل ‌سوخته» را در پیش گرفتم. جایی‌که تا یک هفته پیش، صدها معتاد موادمخدر در زیر این پُل بودوباش شبانه‌روزی داشتند.

همین ‌که به‌ ساحه رسیدم و چند تصویر از محل گرفتم، لحظه‌ به ‌لحظه شمار معتادان در سر این پُل بیشتر می‌شد و با نگاه‌های کنجکاو مرا دنبال می ‌کردند.

از یکی آنها پرسیدم که دراین باران‌ها کجا بودند و چه خطرها و دشواری‌های را سپری کرده‌اند؟ درحالی‌که چندین تن‌شان به ‌گِردم حلقه زده‌ بودند، یکی ازاین میان گفت: «دوصد نفر ماره دریا بُرده...».

می‌خواستم بیشتر بپرسم که درهمین لحظه رهگذری از کنارم گذشت و آهسته نزدیک به‌ گوشم گفت: «هرچه زودتر ازین‌جه خوده بکن که اَوگارت می‌کنن...».

هنوز چند قدمی به‌ عقب نه‌ مانده بودم که بالای دوربین‌ام حمله کردند و با مشکل توانستم از چنگال‌شان خودرا نجات بدهم. کمی آن‌سوتر به پاسگاه امنیتی پولیس خودرا رساندم و از ایشان کُمک خواستم، تا در تهیه‌ گزارش از وضعیت این معتادان مرا همراهی کنند.

مسافرشاه فرمانده بلوک حوزه سوم امنیتی پولیس کابل گفت: «متأسفیم که این همکاری را باشما کرده نمی‌تانیم، چون تعدادشان زیاد است و خدای‌ناکرده ضرری به‌شما نرسانند». این افسر پولیس، هم‌چنان افزود که هیچ معتادی درجریان این باران‌ها تلف نشده است.

اما برخی‌از باشنده‌های محل، گفته‌های این افسر پولیس را نادرست خوانده، می‌گویند که برخی ازاین معتادان در همین سیلاب‌های اخیر، طعمه‌ی دریا شده‌اند.

عبدالبشیر 27 ساله باشنده‌ی ناحیه سوم شهرکابل درحالی‌که با کراچی دست ‌داشته‌اش، زنان و کهن‌سالان را در بدل ده افغانی از جاده‌ی که حالا به یک رودخانه می‌ماند عبور می‌داد، گفت: «چندین ‌تا معتادی که به‌حالت نشه در زیر پُل بودند، دیدیم که زیرآب شدند و یک تعدادشان که توانستند، از دریا برامدن و به‎ هر طرف رفتند...».

مسیر دریای کابل را به‌ طرف مرکز شهر(سینما پامیر تا پُل باغ‌عمومی) با گرفتن تصویرهای رنگین‌تر از سیمای پیشین دریای کابل، رفته‌ رفته نگاهم به جوانی برخورد که می‌خواست از زیر پُل مسجد شاه ‌دو شمشیره بیرون بیاید.

سمیر (اسم مستعار) 23 ساله، از ظاهرش هویدا بود که معتاد است، دو سه تصویر هم از او گرفتم و جویای احوال‌اش شدم. درحالی‌که لباس‌هایش سراپا خیس و با لرزه‌ی شدید براندام‌اش درهنگام سخن گفتن، دندان به‌ دندان می ‌زد گفت: «رفیقکم غرق شد، نجاتش داده نتانستم...».

به‌گفته‌ی خودش، مختار (مستعار) که از دوسال به ‌این‌سو باهم یک‌جا در زیرپُل‌ها و سرای‌ها و کوچه‌ها بودوباش می‌کردند، زمانی‌ که می‌خواست کفش‌هایش را از بین آب در زیرپُل پیدا کند، ناگهان لغزید و از شدت آب دریا نتوانست دوباره خودرا از آب بیرون کند.

با آنکه چندین تنِ دیگر نیز، از ناپدیدشدن شماری از معتادان در دریای کابل سخن گفته‌اند؛ اما شهرداری کابل، تنها از جان باختنِ دو تن از اثر جاری‌شدنِ سیلاب‎ها در نواحی هفتم و هفدهم خبر می‎دهد.

عبدالجلیل سلطانی سخنگوی شهرداری کابل در تماس تلفونی به خبرنگار پَیک گفت: «ممکن‌است شماری از معتادان در جریان سرازیرشدنِ آب در دریای کابل غرق شده ‌باشند، اما تاهنوز گزارش دقیق از تلفات آنان دردست نداریم».

سلطانی افزود، باران‌های هفته‌ی پسین، افزون ‌بر تلفات معلوم و نامعلوم انسانی، زیان‌های مالی هنگفتی را نیز بر شماری از باشنده‌های نواحی سوم، پنجم، هفتم، نهم و هفدهم شهر کابل وارد کرده ‌است.

بربنیاد گزارش‌های سازمان ملل متحد، سه ‌ونیم میلیون جمعیت افغانستان معتاد به مواد مخدر است و از این میان دستِ‌کم 80 درصد آنها در معرض خطر قرار دارند.

موسا محمودی رییس اجرایی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید، افراد معتاد به ‎مواد مخدر به ‎عنوان شهروند و قشر آسیب‎پذیر جامعه، نیازمند کمک و امداد هستند.

محمودی افزود: «این‎همه نشانه‎ی کم‎کاری نهادهای مسوول و ناکامی دولت است که به‎خاطر جلوگیری از همچو رویدادها، برنامه‎ مشخصی ندارند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم