فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • شفاخانه محمدعلی جناح به کمک مالی پاکستان در غرب شهر کابل افتتاح شد

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  شفاخانه محمدعلی جناح امروز شنبه 20 آوریل توسط سرور دانش، معاون دوم رییس جمهوری افغانستان در غرب شهر کابل پایتخت این کشور افتتاح شد. این شفاخانه به هزینه 24 میلیون دالر به کمک مالی پاکستان ساخته شده است.

  به گزارش خبرنگار العربیه در افغانستان به نقل از خبرنامه دفتر مطبوعاتی معاون دوم رییس جمهوری افغانستان، سرور دانش پس از افتتاح این شفاخانه از همکاری کشور پاکستان ستایش کرد و گفت: «دولت افغانستان انتظار دارد که دولت پاکستان در راستای همکاری های سیاسی خود در تأمین امنیت و صلح پایدار در افغانستان و منطقه نیز نقش سازنده خود را ایفا کند. هر دو کشور سرنوشت مشترک دارد و صلح و امنیت ما به همدیگر گره خورده است».

  دانش در سخنانش به خدمات عمومی اشاره کرده گفت: «در عرضه خدمات عمومی برای شهروندان کشور انکشاف متوازن صورت نگرفته است. امروز صحت برای همه، عدالت برای همه و معارف برای همه شعار همه ما است ولی در عمل در تطبیق این شعارها با موانع جدی مواجه هستیم».

  او با بیان این که بودجه وزارت صحت عامه در بودجه ملی نسبتا یک رقم درشت را تشکیل می‌دهد تأکید کرد که این امکانات باید به صورت متوازن استفاده شود.

  دانش تاکید کرد: «حتی در مناطقی مانند غرب کابل که شامل چندین ناحیه با تراکم سنگین جمعیتی می‌باشد، از خدمات متناسب صحی دولتی محروم است و مردم از مجبوری به سکتور خصوصی روی آورده که متأسفانه این سکتور نیز از کیفیت مناسب برخوردار نیست».

  دانش ادامه داد: «ادارات مرکزی به شمول شاروالی، معارف و شرکت‌های برق رسانی و آب رسانی و مانند آن‌ها در وعده‌ها و تعهدات اصلی خود ناکام هستند و تاکنون صادقانه عمل نکرده‌اند و باعث فاصله مردم از حکومت شده‌اند».

  از سوی دیگر، علی محمد خان وزیر امور پارلمانی پاکستان نیز در این مراسم حضور داشت و افتتاح شفاخانه محمدعلی جناح را در راستای همدلی میان دو کشور یک گام مؤثر عنوان کرد و گفت، دولت پاکستان تلاش دارد که افغانستان را در راستای امنیت، ثبات و صلح دایمی کمک کند.

  در همین حال، فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه افغانستان در این مراسم گفت، در شفاخانه محمدعلی جناح علاوه برارائه خدمات صحی عمومی، جراحی عاجل و پیوند گرده نیز صورت خواهد گرفت.

  فیروز افزود، وزارت صحت عامه افغانستان تلاش دارد زمینه را برای تداوی بیماری سرطان نیز در این شفاخانه فراهم کند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران