نماینده آمریکا: از تأخیر افتادن نشست بین الافغانی صلح در قطر ناامید شدم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در واکنش به تأخیر افتادن نشست بین الافغانی صلح در قطر اعلام کرد، از این بابت نا امید شده است. این نشست قرار بود امروز جمعه 19 آوریل در شهر دوحه قطر برگزار شود.

خلیلزاد در صفحه رسمی توییترش نوشت: «ما با تمام طرف‌ها در ارتباط هستیم و آن‌ها را تشویق می ‌کنیم که همه به گفتگو و روند صلح افغانستان متعهد بمانند.»

او تاکید کرده است که گفتگو یک کلید همیشگی برای یک نقشه‌ راه سیاسی و صلح پایدار خواهد بود و هیچ جایگزینی دیگری وجود ندارد.

این نماینده ویژه امریکا از تمام گروه ها خواست است که روی فهرست اشتراک کنندگان به توافق برسند و در صورت نیاز او آماده است در این زمینه همکاری کند.

از سوی دیگر، ارگ ریاست جمهوری افغانستان نیز با نشر خبرنامه ای نوشت، نشست بین الافغانی صلح توسط قطر لغو شده و این «بی احترامی به اراده ملی مردم افغانستان» است.

در این خبرنامه آمده است: «پس از آنکه تمام آمادگی های رفتن هیات تکمیل گردید، با تعجب باید گفت که شب گذشته یک لیست جدید از قطر که شمولیت متوازن مردم افغانستان در آن مراعات نشده و به معنای بی احترامی به اراده ملی مردم افغانستان بود، مواصلت کرد که این عملکرد مورد قبول مردم افغانستان نیست».

این خبرنامه ادامه داده است: «یک تعداد بزرگان سیاسی در نشست مشترک با رئیس‌جمهورغنی تصمیم گرفتند و ابراز داشتند که این عمل حکومت قطر که هیات را خودش تعیین کند، قابل قبول نیست و آنان فیصله کردند تا از حکومت قطر خواسته شود که در کنفرانس متذکره هیات گماشته شده از سوی افغانستان، اشتراک می کند. از اینکه حکومت قطر نتوانست این تقاضای برحق ما را عملی کند، کنفرانس دوحه را لغو کرد».

منابع نزدیک به گروه طالبان روز پنج شنبه 18 آوریل به رسانه ها گفته بودند، فهرست 25 نفری هیئت گفتگوکننده طالبان در نشست صلح قطر نهایی شده و آمادگی اشتراک در این نشست هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید