ویدیو... واکنش‌ تند یک فعال مدنی افغانستان به "توهین" آریانا سعید به حجاب

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

فرشته کوهستانی یکی از فعالان مدنی و رئیس جنبش زنان کاپیسا در افغانستان سه‌شنبه 16 آوریل طی اظهاراتی به گفته‌های اخیر آریانا سعید آوازخوان معروف افغان در مورد حجاب واکنش نشان داده گفت، یک آوازخوان و «رقاص» حق اظهار نظر در مورد حجاب را ندارد.

براساس ویدیوی منتشر شده در صفحه رسمی فیسبوک فرشته کوهستانی، این فعال مدنی افغانستان، گفته‌های اخیر آریانا سعید آوازخوان معروف این کشور در مورد حجاب زنان افغان را «توهین آمیز» خوانده و گفت، یک «رقاص» حق اظهار نظر در مورد حجاب را ندارد.

سه روز قبل آریانا سعید آوازخوان افغان در ویدیویی زنده فیسبوک در جواب دختری که او را بی‌حجاب خوانده بود گفت: « خدا به من از شما نزدیکتر است، من نماز می‌خوانم و وضو هم دارم، اگر حجاب نمی‌کنم اما تمیز هستم مثل برخی‌ها نیستم که حجاب دارند اما مثل خر بوی بد می‌دهند».

این گفته‌های آوازخوان افغان واکنش‌هایی را در پی داشت، فرشته کوهستانی خطاب به این آوازخوان گفت: «تو یک زن بی‌هیا و رقاصه هستی، چرا در مورد سیاست، حجاب و اجتماع صحبت می‌کنی».

او از حکومت افغانستان و وزارت اطلاعات و فرهنگ این کشور انتقاد کرده و گفت: «نمی‌دانم حکومت فاسد ما چرا می‌گذارد چنین انسان‌ها به افغانستان بیایند و وزیر صاحب اطلاعات و فرهنگ که خواب است».

در همین حال، برخی از کاربران افغان در شبکه‌های اجتماعی از این فعال مدنی حمایت کرده و به گفته‌های آریانا سعید واکنش تند نشان دادند.

مسعود یکی از کاربران افغان نوشته است: «من از خواهر عزیزم فرشته کوهستانی حمایت می‌کنم و آریانا سعید را به شدت محوکم می‌کنم، ازاینکه آریانا سعید به زنان باحجاب و با غیرت افغانستان توهین کرده است من لازم می‌دانم که از خواهرم فرشته کوهستانی به شدت حمایت کنم!»

حلیمه یوسفی یکی دیگر از کاربران افغان در این مورد نوشته است: «بانوی هنرمند آریانا جان سعید، زنان و مادران ما و تمام مردم کشور ما و تمام دول اسلامی حجاب را سمبولی پذیرفته شده و معرف زن مسلمان در جامعه قبول کرده‌اند درست است ما مخالف حجاب اجباری و افراطی هستیم اما این به آن معنی نیست که ما سخنان توهین‌آمیز به آدرس مادران و مادر کلان‌ها و بزرگان خود حواله و آنها را بوی‌ناک و متعفن بنامیم. شما به حیث سفیر صلح و زن مبارز و مدافع حقوق زن، آزادی و دیموکراسی را برای زن در برهنگی او گنجانده و تشبح کرده‌اید؟؟؟؟ افسوس ما برای زنان تساوی حقوق با مردان در رشته‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی خواستیم اینکه آنها با چه لباسی در صحنه حضور می‌یابند آن مربوط به خودشان و خانواده‌های شان است».

وی در ادامه نوشت: «گناه شما نیست چون شما دارای سواد کافی و دانش و بینش سیاسی و اجتماعی نیستید سروکار شما با ساز و آواز است اصالت اجتماعی شما سوال برانگیز است که شما کی، کجایی و در کدام جایگاه تشریف دارید، باید از نشر این ویدید معذرت بخواهید».

از سوی دیگر برخی از کاربران افغان از آریانا سعید دفاع کرده و سخنان فرشته کوهستانی را زن ستیزانه خواندند.

قابل ذکر است که قبل از این نیز سخنان آریانا سعید یکی از هنرمندان معروف افغانستان جنجالی شده و حتی چند تن از ملا‌‌ امامان افغان فتوای قتل او را صادر کرده بودند که با واکنش تند برخی فعالان حقوق زن روبه رو شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم