سازمان ملل: میزان شکنجه و بدرفتاری در زندان‌های افغانستان کاهش یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یوناما یا دفتر سازمان ملل متحد در کابل چهارشنبه 17 آوریل اعلام کرد که پیشرفت‌هایی در کاهش شکنجه و بدرفتاری‌ در برابر زندانیان «مخالفان مسلح دولت»، در زندان‌های افغانستان به وجود آمده است.

براساس گزارش تازه‌ دفتر سازمان ملل متحد در کابل (یوناما) و دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد، نزدیک به یک سوم زندانیان مخالفان مسلح دولت افغانستان که با آن‌ها مصاحبه صورت گرفته است، گزارش‌های معتبر در مورد شکنجه شدن و بدرفتاری ارائه نموده‌اند، اما میزان شکنجه و بدرفتاری در مقایسه با سال‌های گذشته در این کشور، کاهش یافته است.

براساس این گزارش، این سازمان از اول 2017 تا پایان 2018 با 618 زندانی مصاحبه کرده‌ و یک‌سوم زندانیان مربوط به جنگ از بدرفتاری و شکنجه به ملل متحد «گزارش معتبر» ارائه کرده‌اند.

در این گزارش که همزمان با اولین سال‌روز پیوستن افغانستان به پروتوکول اختیاری کنوانسیون منع شکنجه به نشر رسیده، آمده است که کاهش امیدوار کننده‌ای در شمار قضایای شکنجه که از سال 2016 به ثبت رسیده‌اند، به وجود آمده است.

یافته‌های این گزارش نشان می‌دهد که شکنجه در زندان‌های امنیت ملی از 29 درصد به 19 درصد و در زندان‌های پولیس از 45 درصد به 31 درصد کاهش یافته‌است؛ اما بدرفتاری هنوزهم در زندان‌های پولیس در این کشور وجود دارد.

براساس گزارش یوناما، در میان بازداشت شده‌گان مرتبط به «منازعات مسلحانه» که از سوی نیروهای پولیس بازداشت شده‌اند، نسبت به دهه‌ی قبلی شمار کسانی که در مورد شکنجه و بدرفتاری گزارش دادند از 45 درصد به 31 درصد کاهش یافته است.

در این گزارش همچنین از بازداشت‌های غیرقانونی، خودسرانه و دسته‌جمعی در برخی ولایت‌های افغانستان آمده و گفته‌شده که این بازداشت‌ها از سوی نیروهای ویژه افغان صورت می‌گیرد.

از طرف دیگر، زندان ارتش ملی در ولایت پروان افغانستان از زندان‌های پرجمعیت، تاریک و نامناسب برای زندانیان خوانده‌شده و از سلول انفرادی و بربنیاد این گزارش، محدودیت در بازدید وکیل مدافع و اقارب، به عنوان اقدام انضباطی در این زندان استفاده می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید