برای اولین بار... حضور زنان عضو گروه طالبان در نشست صلح قطر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گروه طالبان به نازگی اعلام کردند که در تیم مذاکرده کننده آنان در نشست صلح زنان نیز حضور خواهند داشت.

به گزارش روزنامه دی گاردین، پس از گزارش‌ها مبنی بر حضور شماری از زنان در تیم مذاکره‌کننده طالبان با احزاب و چهره‌های سیاسی افغان در قطر، ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان در یک تماس تلفنی این موضوع را تایید کرد.

سخنگوی طالبان در این باره گفت، زنان در میان اعضای هیئت طالبان در نشست دوحه در قطر حضور خواهند داشت.

ذبیح‌الله مجاهد؛ سخنگوی طالبان همچنان در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز گفته است: «این زنان کدام وابستگی و ارتباطی با خانواده‌های رهبران طالبان نداشته و آن‌ها افغان‌ها عادی از خارج و داخل کشور حامی گروه اسلامی می‌باشند.»

قابل ذکر است که دولت افغانستان فهرست 150 نفری را برای دیدار با طالبان آماده کرده است که شامل سیاستمداران افغان و شخصیت‌های جامعه مدنی از جمله 40 زن است.همچنین گفته می‌شود که هیئت طالبان نیز شامل 25 نفر به شمول زنان است.

فوزیه کوفی عضو سابق پارلمان افغانستان که در نشست طالبان و احزاب سیاسی در مسکو نیز شرکت کرده بود حضور زنان در تیم طالبان را «گامی مثبت» دانست.

کوفی گفت: «تنها زنان می‌توانند درد و رنجی که زنان افغان کشیدند را درک کنند. حضور زنان در تیم مذاکره‌کننده طالبان نشان دهنده آن است که طالبان تغییر کرده اند».

این در حالی مطرح می‌شود که بارها زنان افغان با برپایی تجمعات متعدد، نگرانی خود را نسبت به از دست‌رفتن حقوق و دستاوردهای 18 سال گذشته در میز مذاکره با طالبان بیان کردند.

ناظران معتقداند که طالبان با سهم‌دادن زنان در نشست دوحه می‌خواهند به جامعه جهانی نشان دهند که در ذهنیت آنان نسبت به حضور زنان در اجتماع تغییر ایجاد شده‌ است.

قابل یادآوری است که در زمان حکومت طالبان در افغانستان زنان این کشور، از بسیاری از حقوق‌شان از جمله آموزش و حضور در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی محروم بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید