نماینده امریکا: ما جنگ را بر افغانستان تحمیل نکرده‌ایم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان روز دوشنبه 15 آوریل اعلام کرد، واشنگتن جنگ کنونی را بالای افغانستان تحمیل نکرده است.

خلیلزاد در صفحه رسمی توییترش از رهبران ارشد طالبان خواست به نمایندگان‌شان اجازه دهند تا در میز مذاکرات صلح در مورد آتش بس صحبت کنند.

خلیلزاد نوشته است که مردم افغانستان به هدف کاهش خشونت خواهان برقراری آتش بس هستند و امریکا در کنار مردم این کشور خواهد ایستاد.

او تاکید کرده است که تداوم جنگ راه حل نیست و عدم همکاری طالبان باعث شده که جنگ و خشونت ادامه یابد و تلفات نیز افزایش یابد.

زلمی خلیلزاد گفته است که امریکا جنگ را بر افغانستان تحمیل نکرده است، بلکه شهروندان این کشور چندین دهه است که باهم می‌جنگند و در جریان چندین دهه جنگ ده‌ها هزار غیرنظامی بی‌گناه قربانی شده‌اند.

خلیلزاد در ادامه نوشت، افغان‌ها در حال حاضر به جای تداوم جنگ، دنبال راه جدید هستند، اما عدم همکاری گروه طالبان باعث شده که جنگ و خشونت در این کشور طولانی شود.

قرار است دور ششم مذاکرات صلح امریکا با نمایندگان طالبان به هدف ختم جنگ و برقراری صلح در افغانستان بزودی در شهر دوحه قطر برگزار شود.

قابل ذکر است که گروه طالبان روز جمعه 12 آوریل اعلام کردند، عملیات بهاری‌شان تحت نام «الفتح» علیه دولت افغانستان و نیروهای خارجی در این کشور آغاز شده است.

این گروه با نشر خبرنامه‌ای نوشت، این عملیات از اول سال جاری خورشیدی به این سو در برابر «اشغال‌گران خارجی و پشتیبان‌های آنان در افغانستان» آغاز شده است.

طالبان در این خبرنامه از جنگجویان‌شان خواسته‌اند که در جریان عملیات‌های‌شان در مورد جلوگیری از تلفات غیرنظامیان و برخورد اخلاقی توجه کنند.

ناتو، امریکا و حکومت افغانستان در این مورد واکنش شدید نشان دادند و عملیات بهاری طالبان را شدیداً محکوم کردند.

مأموریت حمایت قاطع یا ناتو در افغانستان در مورد آغاز عملیات بهاری طالبان اعلام کرد، طالبان بجای صلح جنگ را انتخاب کرده‌اند، پس ناتو نیز آماده جنگ است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید