تیم انتخاباتی حنیف اتمر نیز لوی جرگه مشورتی صلح را تحریم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

تیم انتخاباتی «صلح و اعتدال» به رهبری محمد حنیف اتمر نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان امروز دوشنبه 15 آوریل، لوی جرگه مشورتی صلح را تحریم کرد.

این تیم انتخاباتی با نشر خبرنامه‌ای نوشت: « تيم انتخاباتی صلح و اعتدال در تاييد و تاكيد بر اعلاميه قبلی خود روند فعلی زير نام جرگه مشورتی صلح را رد نموده و آن را چيزی جز وقت تلفی از جانب حكومت در پروسه صلح و تلاشی براي كمپاين غيرقانونی انتخاباتی نمی‌داند. ما اعلام می‌داريم كه هيچ كسی به نمايندگی از تيم صلح و اعتدال يا احزاب و جريان های عضو آن در اين لويه جرگه سفارشی اشتراک نخواهد كرد».

در ادامه این خبرنامه آمده است، رهبری تيم انتخاباتی صلح و اعتدال قبلاً نگرانی عميق خود را در قبال برگزاری لويه جرگه مشورتی از طرف حكومت مطرح نموده و آن را يک اقدام مشورتی نه، بلكه لويه جرگه سفارشی عنوان نموده بود. تيم صلح و اعتدل بالأخص در مورد هدف برگزاری، اجندا، تركيب و شيوه انتخاب اعضای لويه جرگه كه همه اينها در «هاله‌ای از ابهام» قرارداشت، ابراز نگرانی كرده بود.

این خبرنامه ادامه داده است، تیم صلح و اعتدال از حکومت خواسته است تا در مورد هدف و اجندای جرگه و همچنان در زمينه تركيب و انتخاب اعضاء با جريان های سياسی این كشور مشوره نمايد تا مشروعيت چنين پروسه بزرگ ملی تامين شود، اما این کار نشده است.

در این خبرنامه ذکر شده است: «اكنون كه با گذشت چندين هفته، كار برگزاری لويه جرگه از طرف تيم وابسته به ارگ رياست جمهوری در يك روند كاملاً سفارشی و غيرشفاف به پيش برده شده، ديده می شود كه هنوز هيچ گونه وضاحتی در مورد اهداف واقعی و پس پرده حكومت و هيچ اطمینانی در مورد آزاد و عادلانه بودن روند برگزاری آن بدست نيآمده است».

تیم انتخاباتی «صلح و اعتدال» وابسته به تکت انتخاباتی محمد حنیف اتمر، نامزد انتخابات ریاست جمهوری، محمد یونس قانونی معاون اول اتمر و عضو رهبری حزب جمعیت و محمد محقق معاون دوم اتمر و رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان می‌باشد.
شماری از چهره های شناخته شده افغانستان از جمله حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین، عطامحمد نور، رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی و محمد اسماعیل خان عضو رهبری حزب جمعیت از تکت انتخاباتی «صلح و اعتدال» هنگام ثبت نام نامزدان اعلام حمایت کرده بودند.

از سوی دیگر، ریاست اجراییه حکومت افغانستان روز یکشنبه هفته جاری با نشر خبرنامه‌ای نوشت: «تیم ثبات و همگرایی به رهبری داکتر عبدالله عبدالله اعلام می‌نماید که در نشست زیر نام «جرگه مشورتی صلح» اشتراک نخواهد کرد و این نشست را ممد به حل مشکلات موجود در افغانستان نمی‌داند».

اما هارون چخانسوری، سخنگوی رییس جمهوری افغانستان در صفحه رسمی توییترش نوشت: «تیم ثبات و همگرایی تا اکنون نگرانی و شکایت خویش را در مورد لویه جرگه مشورتی صلح با رئیس جمهور محمد اشرف غنی شریک نکرده بود. قرار است رئیس جمهور غنی در دیدارش با داکتر عبدالله عبدالله، شکایت و نگرانی تیم مذکور را استماع نماید و تصامیم مناسب در زمینه اتخاذ گردد».

قرار است تا دو هفته دیگر لوی جرگه مشورتی صلح (نشست بزرگان) به هدف مشوره در مورد چگونگی صلح با طالبان در کابل برگزار شود و در این نشست نمایندگان مردم از سراسری افغانستان اشتراک خواهند کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید