پس از یک ماه تنش میان عطامحمد نور و ارگ فرمانده جدید پولیس بلخ تعیین شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت امور داخله افغانستان شنبه 13 آوریل اعلام کرد که محمد اجمل فائز، به‌عنوان سرپرست فرماندهی پولیس ولایت بلخ گماشته شده‌ است.

محمد اجمل فائز، به‌جای عبدالرقیب مبارز فرمانده سابق پولیس بلخ افغانستان به این سمت گماشته شد. جنرال نعمت‌الله ابراهیمی، رییس پیژنتون وزارت امور داخله افغانستان در این مورد گفت، این جابه‌جایی برای این صورت گرفت که در بخش‌های دیگر وزارت داخله، به حضور آقای مبارز نیاز بود.

فرمانده جدید پولیس بلخ پس از حدود یک ماه تنش میان عطا محمد نور والی سابق بلخ و حکومت مرکزی افغانستان معرفی شد. عبدالرقیب مبارز 25 روز پیش به حیث فرمانده پولیس بلخ معرفی شد ولی معرفی او با مخالفت شدید عطا محمد نور مواجه شد. نور مدعی شد که برکناری اکرم سامع فرمانده سابق پولیس بلخ خلاف تعهدنامه او با حکومت وحدت ملی است و حکومت در این قضیه با استفاده از زور تعهدش را شکسته و این مساله به هیچ وجه قابل قبولش نیست. این مساله سبب تنش مسلحانه در هنگام معرفی عبدالرقیب مبارزه به حیث فرمانده پولیس بلخ شد که در آن یک تن کشته و چندین تن دیگر زخمی شدند.

پس از این تنش، سرپرست وزرای دفاع و داخله افغانستان به منظور کنترل تنش‌ها به بلخ سفر کردند و سرانجام محمد اجمل فایز به حیث سرپرست جدید پولیس بلخ معرفی شد.

وی در مراسم معرفی‌ به عنوان سرپرست جدید فرماندهی پولیس بلخ گفت: «هر دُهلی نخواهد رقصید و در برابر زورگویان که بلخ را بستری امن برای خود یافته‌اند با قاطعیت مبارزه می‌کند».

همچنین اسحاق رهگذر، والی فعلی بلخ ضمن سپاسگزاری از وزرای امنیتی افغانستان برای رفع تنش‌ها بر سر فرماندهی پلیس این ولایت، گفت که از فرمانده جدید در برابر زورگویان، افراد مسلح غیرمسئول و تبدیلی افسران بی‌کفایت حمایت می‌کند.

اجمل فائز، لیسانس‌اش را از بریتانیا گرفته و دکترای‌ش را نیز در بخش نظامی از دانشگاهی در ترکیه بدست آورده‌ است.

او پیش از این در بخش کشف و استخبارات وزارت امور داخله افغانستان کار کرده‌ و نیز مدتی فرماندۀ نیروهای قطعۀ خاص وزارت داخله بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید