حمله طالبان بر ولایت کندز افغانستان

معاون شورای ولایتی کندز: جنگ تا دروازه‌های شهر رسیده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع امنیتی در کندز افغانستان شنبه 13 آریل تایید کردند که جنگجویان طالبان بر شهرهای اطراف این ولایت حمله کردند و درگیری هنوز ادامه دارد.

روزنامه سلام وطن‌دار گزارش داد، انعام‌الدین رحمانی سخنگوی پولیس کندز گفته است که طالبان حوالی ساعت 2 بامداد بر روستاهای شینواری‌ها، زرخرید و چرخاب حومۀ شهر کندز و ولسوالی چهاردرۀ این ولایت حمله کردند و درگیری شدیدی میان طالبان و نیروهای امنیتی افغان جریان دارد.
وی گفت، به دو طرف تلفاتی نیز وارد شده، اما آمار دقیق تلفات تاکنون مشخص نیست.

در همین حال، صفی‌الله امیری معاون شورای ولایتی کندز نیز گفت، جنگ در دروازه‌های شهر کندز رسیده و طالبان دو پاسگاه نیروهای امنیتی در حومۀ این شهر را تصرف کردند.

به گفته وی، در نتیجۀ این درگیری‌ها به غیرنظامیان نیز تلفات وارد شده و طالبان ساختمان ولسوالی «گل‌تپه» را محاصر کرده‌اند.

کندز از ولایت‌های به شدت ناامن افغانستان است که در چند سال اخیر دو بار برای چند ساعت به دست طالبان سقوط کرده و جنگجویان طالبان در بخش‌هایی از این ولایت حضور دارند.

این در حالی است که حکومت افغانستان دو روز قبل، یک قول اردوی جدید را در این ولایت افتتاح کرد تا جلو ناامنی‌های روز افزون در آن گرفته شود.

از سوی دیگر، گروه طالبان روز جمعه 12 آوریل اعلام کردند، عملیات بهاری‌شان تحت نام «الفتح» علیه دولت افغانستان و نیروهای خارجی در این کشور آغاز شده است.

این گروه با نشر خبرنامه‌ای نوشت، این عملیات از اول سال جاری خورشیدی به این سو در برابر «اشغال‌گران خارجی و پشتیبان‌های آنان در افغانستان» آغاز شده است.

طالبان در خبرنامه از جنگجویان‌شان خواسته‌اند که در جریان عملیات‌های‌شان در مورد جلوگیری از تلفات غیرنظامیان و برخورد اخلاقی توجه کنند.

مأموریت حمایت قاطع یا ناتو در افغانستان در مورد آغاز عملیات بهاری طالبان واکنش شدید نشان داده و اعلام کرد که طالبان بجای صلح جنگ را انتخاب کرده‌اند، پس ناتو نیز آماده جنگ است.

دف بتلر، سخنگوی ناتو در افغانستان گفت: «طالبان در پیامی به‌ جای صلح، خشونت را انتخاب کردند. با وجود ‌که برای اولین بار در چهل سال گذشته یک فرصت عالی برای افغانستان از بهر دستیابی به صلح به وجود آمده ‌است، طالبان خشونت را انتخاب کرده‌اند».

در همین حال، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان نیز آغاز عملیات بهاری طالبان را محکوم کرده و اعلام کرد، طالبان هنوزهم به روش‌های گذشته پایبند‌اند.

خلیلزاد در صفحه رسمی توییترش نوشت، آغاز عملیات بهاری طالبان تحت نام «الفتح» بی‌پروایی این گروه را نسبت به کاهش خشونت در افغانستان نشان می‌دهد.

او در ادامه نوشت، مردم افغانستان خواهان صلح هستند، اما طالبان با آغاز عملیات بهاری بی‌تفاوتی‌شان را نسبت به خواست مردم نشان دادند.

خلیلزاد نوشته است که بیشتر از طالبان به شمول برخی از رهبران‌شان با اعلام عملیات بهاری این گروه مخالف می‌باشند.

نماینده ویژه امریکا از پاکستان، قطر و برخی دیگر کشورها خواست با صلح افغانستان همکاری کنند و این عملیات بهاری طالبان را محکوم نمایند

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید