اسامی اعضای هیأت مذاکره کننده طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل خارج شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مقام طالبان تایید کرده است که اسامی اعضای هیأت مذاکره کننده صلح طالبان با امریکا از فهرست سیاه سازمان ملل متحد خارج شده است.

به گزارش خبرگزاری خامه پرس افغانستان، این مقام طالبان گفته است، اسامی 14 نفر از اعضای هیات مذاکره کننده صلح طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل متحد بطور مؤقت برای مدت 9 ماه خارج شده است.

وی ادامه داد، وعده سپرده شده که اسامی این افراد برای همیشه از فهرست سیاه سازمان ملل متحد خارج خواهد شد.

ملا عبدالغنی برادر یکی از بنیانگذاران طالبان نیز شامل این فهرست سیاه بوده که وی اکنون رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر است.

شخص دیگری به اسم انس حقانی که در زندان امنیت ملی افغانستان به سر می برد در این فهرست سیاه شامل بود و تا هنوز برای گفتگوهای صلح افغانستان از زندان آزاد نشده است.

قابل ذکر است، نشست گفتگوی صلح میان نمایندگان طالبان و شماری از سران احزاب سیاسی افغانستان در ماه فوریه امسال در شهر مسکو پایتخت روسیه برگزار شد.

حکومت افغانستان از روسیه به سازمان ملل شکایت کرد که مسکو به شماری از اعضای طالبان که در فهرست سیاه هستند اجازه سفر داده است.

از سوی دیگر، حکومت امریکا تلاش دارند تا جنگ 18 ساله افغانستان با طالبان پایان یابد و صلح دایمی در این کشور برقرار شود.

امریکا تاکنون پنج بار با نمایندگان طالبان مذاکرات صلح را انجام داده و قرار است نشست بعدی صلح در ماه جاری در قطر برگزار شود.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان اخیراً اعلام کرد که دور بعدی صلح میان نمایندگان طالبان و دولت کابل در دوحه قطر برگزار خواهد شد.

اما طالبان اعلام کرده اند که نمایندگان این گروه با دولت کابل مذاکرات نمی کنند و هر کسی که در نشست صلح در قطر شرکت می کند، نمایندگی از دولت نمی نماید.

ولی حکومت افغانستان گفته است که یک تیم فراگیر ملی ترتیب داده و قرار است در نشست صلح در قطر اشتراک کند. این نشست صلح بتاریخ 19 آوریل امسال در دوحه قطر برگزار خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید