احتمال متوقف شدن فعالیت فیسبوک در افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شهزادگل آریوبی، وزیر مخابرات و تکنولوژی معلوماتی افغانستان روز شنبه 13 آوریل اعلام کرد، به شرکت فیس‌بوک شش ماه فرصت می‌دهد تا در این مدت پالیسی‌های دولت افغانستان و قوانین این کشور را رعایت کند، در صورتی که شرکت فیس‌بوک پالیسی‌ها و قوانین افغانستان را رعایت نکند، فعالیت فیس‌بوک در این کشور را «مطلقاً» متوقف خواهند کرد.

به گزارش روزنامه هشت صبح، آریوبی در نشست خبری در کابل گفت، این وزارت برای رعایت حریم خصوصی و فرهنگ مردم و هم‌چنان استفاده مؤثر از شبکه‌های اجتماعی پالیسی‌ای را تهیه کرده است و از مجراهای دیپلماتیک و وزارت امور خارجه از شرکت فیس‌بوک خواهد خواست تا این پالیسی را بر کاربران فیس‌بوک در این کشور در دستور اجرا قرار دهد.

به گفته وزیر مخابرات و تکنولوژی معلوماتی افغانستان، براساس پالیسی تازۀ این وزارت در مورد استفاده از شبکه‌های اجتماعی باید تمام فیس‌بوک‌های جعلی مسدود شود، فعال‌سازی حساب کاربری فیس‌بوک نیز با ارائه اسناد انجام شود و جلو سوءاستفاده از فیس‌بوک گرفته شود.

شهزادگل آریوبی افزود: «ما باید رسماً از طریق وزارت خارجه به فیس‌بوک هشدار بدهیم که به قوانین افغانستان احترام بگذارد. ثبت نام در این شبکه اجتماعی باید براساس اسناد صورت بگیرد. این طور نباشد که هرکه بخواهد یک حساب باز کند، بی‌آن‌که هویتش معلوم باشد».

او ادامه داد، حساب‌های جعلی فیس‌بوک که در افغانستان ساخته شده یا از آن استفاده نادرست می‌شود، باید بسته شود؛ در غیر این صورت وزارت مخابرات خود اقداماتی را در این زمینه روی دست خواهد گرفت.

آریوبی تصریح کرد که بسیاری از کاربران از فضای آزاد در فیس‌بوک سوءاستفاده کرده و حریم خصوصی مردم را نقض می‌کنند. به گفته او، در شبکه‌های اجتماعی برخلاف ارزش‌های ملی، دینی و فرهنگی این کشور فعالیت می‌شود و امنیت مردم نیز با تهدید روبه‌ رو شده است.

او علاوه کرد، تداوم این روند برای وزارت مخابرات قابل قبول نیست و امنیت و ارزش‌های ملی برای دولت افغانستان بسیار مهم است.

وزیر مخابرات و تکنولوژی معلوماتی افغانستان در ادامه صحبت هایش در مورد کاهش بهای خدمات انترنتی در این کشور گفت: «از امروز (شنبه 13 آوریل) قیمت یک جی بی انترنت در شرکت مخابراتی سلام 49 افغانی است و درآینده نزدیک این قیمت بالای همه شبکه‌های مخابراتی دیگرنیز تطبیق خواهد شد».

قابل ذکر است، وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی افغانستان اخیراً از امضای قرارداد محلی‌سازی استفاده از فیس‌بوک خبر داده بود. این قرارداد میان وزارت مخابرات و شرکت فیس‌بوک به امضا رسیده بود. بر‌اساس این قرارداد، مرکز تبادله معلومات کاربران فیس‌بوک در داخل افغانستان قرار می‌گیرد و توسط مرکز ملی تبادله‌ اطلاعات (NIXA) مدیریت می‌شود.

پیش از آن مرکز تبادله معلومات کاربران فیس‌بوک بیرون از افغانستان اداره می‌شد. این در حالی است که فیس‌بوک یکی از پر‌کاربرترین شبکه‌های اجتماعی است که از سوی شهروندان افغان به صورت روزانه و مداوم مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از نگرانی‌های جدی که همواره از سوی کاربران فیس‌بوک مطرح شده‌ است، نبود مصونیت در استفاده از این شبکه اجتماعی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم