آیا سفر رئیس سازمان «سیا» به افغانستان به تنش جدید تهران- واشینگتن ارتباط دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شبکه خبری CNN به تازگی گزارش داد که گینا هسپل رییس سازمان استخبارات امریکا (CIA) درهفته جاری وارد کابل پایتخت افغانستان شده است.

این شبکه خبری به نقل از برخی منابع امریکایی نوشت، هدف از سفری گینا هسپل گفتگو در مورد حفظ و توسعه احتمالی استخبارات امریکا در افغانستان بوده است.

در گزارش CNN آمده است، رییس سازمان استخباراتی امریکا در این سفر با مقام های افغان به شمول محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان و معصوم استانکزی رییس عمومی امنیت ملی این کشور دیدار کرده است.

مقام های افغانستان و امریکا تا هنوز این خبر را رسماً تایید نکرده اند.

رییس سازمان استخبارات امریکا در شرایطی به افغانستان سفر کرد که کاروان نیروهای امریکایی عصر روز دوشنبه 8 آوریل امسال در ولسوالی بگرام ولایت پروان در شمال شهر کابل پایتخت افغانستان توسط طالبان آماج یک حمله انتحاری قرار گرفت.

وزارت دفاع امریکا تایید کرد، در این حمله انتحاری چهار سرباز امریکایی کشته و سه سرباز دیگر امریکایی زخمی شدند.

مایک پمپیو، وزیر امور خارجه امریکا نیز این حمله را محکوم کرد و آنرا « یک عمل زشت ترورریستی» خواند.

این اولین حمله بالای سربازان امریکایی پس از جنجال تازه میان واشنگتن و تهران بود که امریکا سپاه پاسداران ایران را در فهرست «گروه‌های تروریستی» قرار داد.

کاخ سفید آمریکا بعد از ظهر روز دوشنبه 8 آوریل 2019 طی بیانیه‌‌ای اعلام کرد، که این کشور سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را در فهرست «گروهای تروریستی» قرار داد.

شورای عالی امنیت ملی ایران شامگاه دوشنبه 8 آوریل در این مورد واکنش نشان داد و اعلام کرد که «فرماندهی مرکزی امریکا» در غرب آسیا «موسوم به سنتکام» و تمامی نیروهای وابسته به آن را «گروه تروریستی» و دولت امریکا را «دولت حامی تروریسم» می‌داند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید