واکنش برخی مقام‌های افغانستان به زندانی شدن وزیر پیشین مخابرات این کشور

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

شماری از فعالان سیاسی افغانستان به دستگیری و زندانی شدن عبدالرزاق وحیدی، وزیر پیشین مخابرات این کشور واکنش شدید نشان دادند.

محمد محقق، معاون دوم رییس اجرایی افغانستان در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشت: «اینجانب این اقدامات اهانت آمیز حکومت جور آقای غنی را بشدت محکوم می‌کنم و حکم صادره علیه جناب وحیدی را سیاسی، خصمانه و تبعیض آمیز می‌دانم. آقای غنی در مبارزه با فساد صادق نیست، مقامات فاسد و دزدهای میلیونی را که از تیم خودش بوده نه تنها محاکمه نکرده که برای‌شان عالی‌ترین مدال‌های دولتی را تفویض کرده است».

رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی افغانستان در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشت: «تا جاییکه من معلومات دارم، با این دو هموطن ما (وحیدی و قیصاری) واقعن بی‌عدالتی صورت گرفته است و نحوه برخورد با اینها بیشتر سیاسی بوده تا قانونی. بجای اينکه قضايای بزرگ فساد و قانون‌شکنی بررسی گرديده، و مرتکبين آن به جزای اعمال‌شان برسند، تعدادی از قضايای کوچک به هدف کمپاين‌های انتخاباتی و يا پيدا کردن محبوبيت در جامعه به مردم ارايه مي‌گردد؛ به اميد روزی که بجای عدالت نمايشی مثال‌های عدالت واقعی را شاهد باشيم».

احمد سعیدی، آگاه سیاسی افغانستان در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشت: «نمی‌توانیم در مقابل بی‌عدالت‌ها خاموش بمانیم لحظات پیش از طریق رسانه‌ها اطلاع یافتم که محترم عبدالرزاق وحیدی وزیر اسبق مخابرات، با وجود احضار مکرر و دلایل منطقی ایشان و ثابت ساختن بی‌گناهی در برابر محکمه، سرانجام خلاف تمام ارزش‌های انسانی و حقوقی با حکم غیابی و محکمه فرمایشی بدون هرگونه رعایت اصل حقوقی راهی زندان گردید».

سعیدی ادامه داد: «بارها همه هموطنان ما شاهد محکمه آقای وحیدی بودند که چگونه بیگناهی‌اش را ثابت می‌ساخت، حکومت نیمه مشروع وحدت ملی در پایانی عمرش نباید، این گناه بزرگ سیاسی را انجام می‌داد که متاسفانه انجام داد. حالا از محترم رییس اجرائیه دوکتور عبدالله و شخصیت‌های سیاسی کشور تقاضا می‌کنم تا در زمینه رهایی آقای وحیدی هرچه عاجل‌تر اقدام نمایند در غیر آن همه هموطنان عدالت‌خواه کشور آرام نخواهند نشست».

عارف رحمانی عضو مجلس نمایندگان افغانستان در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشت: «وحیدی ریاضی خوانده است. او سال‌ها استاد دانشگاه کابل است. او یکی از مبتکران الکترونیک‌سازی کانکور ملی بوده است. او در مقام رییس، معین و وزیر در ادارات افغانستان‌ کار کرده است. از کمین‌گاه محکمه خاص با سربلندی برائت گرفت، محکمه فرمایشی مبارزه با فساد در مرکز عدلی و قضایی او را به دلیل احکامی که در آن قید قانون آمده بود؛ به صورت غیابی به 3 سال زندان محکوم کرده است. براساس گفته او کسانی از ارگ مرتبا پی‌گیر بودند تا محکمه فرمایشی هرچه عاجل‌تر حکمی را درباره او صادر کند که آن‌ها می‌خواهند! سرانجام او را به گونه مسخره و شرم‌آوری به زندان افکندند».

دادستانی کل: وحیدی مجرم شناخته شد

جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل افغانستان به رسانه‌ها گفت، عبدالرزاق وحیدی، وزیرپیشین مخابرات و تکنالوژی معلوماتی این کشور بعد از ظهر روز دوشنبه 8 آوریل از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان پلچرخی کابل منتقل شد.

رسولی افزود، وحیدی به دلیل سوء استفاده از صلاحیت‌ها هنگام مأموریت در وزارت مالیه (دارایی) مجرم شناخته و به سه ‌سال زندان محکوم شد.

سخنگوی دادستانی کل افغانستان تایید کرد، عبدالرزاق وحیدی در یک دادگاه غیابی مجرم شناخته شده ‌است.

عبدالرزاق وحیدی که به حیف و میل میلیون‌ها افغانی وزارت مخابرات متهم است و محمد اشرف غنی، رییس جمهوری این کشور او را از وظیفه‌اش برکنار کرده بود، چهار ماه پیش از سوی دادگاه ویژۀ وزیران برآئت گرفت و بی گناه شناخته شد اما پس از بررسی‌های دوباره روز دوشنبه 8 آوریل از سوی دادگاه این کشور به سه سال زندان محکوم شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید