با بسته ماندن حریم فضایی پاکستان اداره هوانوردی افغانستان 8 میلیون دالر زیان کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

اداره هوانوردی افغانستان یک‌شنبه 7 آوریل اعلام کرد که بسته‌ماندن حریم فضایی پاکستان در یک ماه گذشته، هشت میلیون دالر به درآمدهای عبور از حریم فضایی افغانستان زیان زده‌است.

ادارۀ هوانوردی افغانستان به شبکه طلوع نیوز گفته است که شش مسیر عبوری پروازها از فضای پاکستان می‌گذرند و در حال حاضر تمامی این مسیرها به‌روی پروازهای عبوری بسته‌ هستند.

یک ماه قبل، پس از بالاگرفتن تنش‌ها میان اسلام‌آباد و دهلی نو، پاکستان حریم فضایی‌اش را به‌روی پروازهای خارجی بست. از آن زمان تاکنون، هیچ هواپیمای افغانستان اجازه ندارند از حریم فضایی پاکستان عبور کند.

براساس این گزارش طلوع نیوز، پروازهای دهلی‌نو – کابل از یک ماه بدین‌سو از حریم فضایی ایران صورت می‌گیرند.

رییس ادارۀ هوانوردی افغانستان گفته است، پیش از بسته‌شدن حریم فضایی پاکستان، روزانه به‌گونۀ میانگین تا 250هواپیما با استفاده از حریم فضایی افغانستان به دیگر کشورها رفت و آمد می‌کردند، اما از ماه مارچ به این‌سو که حریم فضایی پاکستان بسته بوده‌است، روزانه در حدود 9 پرواز از حریم فضایی این کشور عبور می‌کنند.

از سوی دیگر، دو شرکت هندی، پروازهای‌شان را تا زمان نامعلومی به افغانستان متوقف کرده‌اند و بهای تکت‌ رفت و برگشت هند در یک ماه اخیر بسیار بلند رفته‌است.

مسئولان ادارۀ هوانوردی افغانستان همچنان گفته‌اند، تلاش دارند یک راه جدید فضایی را از راه چین به هند باز کنند که با این‌کار فاصلۀ زمانی کنونی پروازها تا یک ونیم ساعت کاهش خواهند یافت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید