وزارت امور خارجه افغانستان یکبار دیگر کاردار پاکستان در کابل را احضار کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه افغانستان روز شنبه 6 آوریل یکبار دیگر در پی اظهارت اخیر عمران خان نخست وزیر پاکستان در مورد «ایجاد حکومت موقت در افغانستان»، کاردار این کشور در کابل را احضار کرد.

صبغت‌الله احمدی سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان در صفحه رسمی توئیترش نوشته است: «وزارت امور خارجه ج.ا.افغانستان یک بار دیگر با احضار مستشار سفارت پاکستان، به گفته‌های عمران خان نخست وزیر ج.ا.پاکستان اعتراض نمود. پس از آن که وزارت خارجه پاکستان اظهارات نخست وزیر خان را به گونه‌ی تفسیر نمود که در مورد گفته‌های عمران خان سوء تفاهم بوجود آمده؛ افغانستان توضیح پاکستان در این باره را پذیرفت، و سفیر افغانستان دوباره برای ادامه کارش به اسلام آباد برگشت».

سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان در ادامه نوشت: «افغانستان سخنان اخیر آقای عمران خان را مداخله آشکار در امور داخلی خودش دانسته، گفته‌های نخست وزیر پاکستان را برگشت به موضع پیشین او می‌داند، و خواهان وضاحت از سوی دولت پاکستان است».

طی دو هفته اخیر این دومین بار است که وزارت امور خارجه افغانستان کاردار پاکستان در کابل را در واکنش به اظهارات عمران خان آنچه که افغانستان آن را «مداخله جویانه» عنوان می‌کند احضار کرد.

این در حالی است که با وجود واکنش‌های تند حکومت افغانستان نسبت به اظهارات عمران خان در مورد ایجاد حکومت موقت در کابل، وی سومین بار طی اظهاراتی بر ایجاد حکومت موقت در افغانستان تاکید کرد اما گفت که سخنان وی «اشتباه» تعبیر شده است.

عمران خان ‌نخست‌وزیر پاکستان دو هفته قبل در گفتگو با روزنامه اکسپرس تریبون گفته بود، دولت افغانستان یک مانع بزرگ در روند صلح است و راه‌حل برای مشکلات این کشور ایجاد حکومت موقت است این اظهارت وی با واکنش تند مقام‌های افغانستان روبه‌رو شده و آنان این اظهارت وی را «مداخله در امور داخلی افغانستان» عنوان کردند.

جان بس سفیر ایالات متحده امریکا در کابل 27 مارس در واکنش به اظهارات عمران خان گفت که تخنیک‌های کرکت در سیاسیت کار نمی‌دهد.

سفیر امریکا در کابل در واکنش به اظهارات نخست وزیر پاکستان مبنی بر ایجاد حکومت موقت در افغانستان گفت، تخنیک‌های کرکت آقای خان در سیاست کار نمی‌دهد.

جان بس افزود: «آقای خان همانند یک بازیکن کرکت که در هنگام توپ انداختن طرف مقابل را فریب می‌دهد؛ در روند صلح افغانستان مداخله کرده در حالیکه روند صلح یک مساله داخلی افغانستان است».

این جنجال‌ها در حالی است که دولت افغانستان و ایالات متحده امریکا همواره پاکستان را به تمویل «تروریسم» و پناه‌دادن به گروه‌های «تروریستی» متهم کرده‌اند، اتهامی که پاکستان آن را همواره رد کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید