اتحادیه اروپا: دیگر بالای مکاتب افغان–ترک یورش نظامی و فشار سیاسی وارد نشود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اتحادیه اروپا به تازگی نامه‌ای به محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان فرستاده که دیگر بالای مکاتب افغان – ترک در این کشور نباید یورش نظامی و فشار سیاسی وارد شود.

براساس گزارش آریانانیوز، در این نامه‌ی اتحادیه اروپا آمده است، موجودیت فشارهای سیاسی بالای این مکاتب به زیان نظام آموزشی افغانستان است.

صدیق‌الله توحیدی عضو کمیته اولیای لیسه افعان – ترک در افغانستان می‌گوید: «متاسفانه اطلاع حاصل نمودیم که یورش‌ها بر مکاتب افغان-ترک به تعقیب یک تصمیم سیاسی در نتیجه فشارهای وارده از سوی حکومت ترکیه مبنی بر ملغا شدن این موسسه صورت گرفته است».

احمد فواد حیدری سرپرست لیسه افغان – ترک در افغانستان می‌گوید: «در صورت که به دادخواهی‌های ما توجه نشود مجبور می‌شویم که به دادگاه‌های جهانی مراجعه کنم».

اولیای دانش آموزان نیز از حکومت افغانستان می‌خواهند که با این مکاتب برخورد سیاسی نکنند و بگذارند که دستاورهای دو دهه تدریس با کیفیت در این مکتب‌ها ادامه پیدا کند.

یوسف پشتون رییس کمیته اولیای این مکاتب گفته است: «ما از حکومت می‌خواهم که آینده اولاد این میهن را به بازی سیاسی نگیرد».

قابل ذکر است در ماه ژانویه سال 2019 نیروهای پولیس افغانستان بالای مکاتب افغان – ترک در شهر مزارشریف ولایت بلخ و ولایت هرات یورش بردند، مسئولان این مکاتب گفته بودند که در این رویداد چند دانش آموز زخمی و شماری از اساتید این مکاتب بازداشت شدند.

جنجال‌های مکاتب افغان – ترک در افغانستان بر سر چیست؟

از زمانی که کودتای سال 2016 در ترکیه رخ داد از آن روز به بعد جنجال‌ها برای مکاتب افغان – ترک در افغانستان نیز بوجود آمد. دولت ترکیه اعلام کرد که کودتای سال 2016 با مدیریت «فتح الله گولن» صورت گرفت و مکاتب افغان – ترک نیز با حمایت او ایجاد شده و باید بسته شود.

دولت ترکیه مدعی است که مکاتب افغان – ترک دارای ماهیت «تروریستی» است، اما مسئولان این مکاتب همواره چنین ادعا را رد کرده و می‌گویند، تمام مصارف این مکاتب از طریق فیس دانش آموزان آن تأمین می‌شود.

هرچند دولت افغانستان سال گذشته یک تفاهمنامه را با دولت ترکیه امضا کرد که براساس آن، مدیریت مکاتب افغان – ترک رسماً به دولت ترکیه سپرده شد اما مسئولان این مکاتب در افغانستان می‌گویند، تاکنون مسئولیت این مکاتب به دولت ترکیه سپرده نشده و دادستان کل این کشور باید براساس قانون در مورد فعالیت این مکاتب تصمیم بگیرد نه پولیس.

براساس منابع اطلاعاتی، مکاتب افغان – ترک 24 سال پیش با مجهزترین و مدرن‌ترین سیستم آموزشی در افغانستان به فعالیت آغاز کرد، در حال حاضر دوازده مکتب این نهاد در نقاط مختلف این کشور فعال است و نزدیک به هشت هزار دانش آموز به شمول پسر و دختر دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید