هشدار سیگار از احتمال فروپاشی افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

جان ساپکو، بازرس ویژه ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان روز یک‌شنبه 31 مارس از خطر جدی و حتی فروپاشی حکومت افغانستان هشدار داد.

بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان گفت، پس از توافق صلح با طالبان و بیرون شدن نیروهای خارجی از این کشور خطرات جدی افغانستان را تهدید می‌کند.

جان ساپکو، همچنان هشدار داد، در صورت دستیابی افغانستان به صلح، اگر کمک‌های جهانی برای این کشور متوقف شود، افغانستان به حالت کنونی نخواهد ماند و صلح هم پایدار نخواهد بود.

وی در گزارش تازه‌اش تاکید کرد که توانایی‌های پایین نیروهای پولیس افغانستان، موجودیت فساد، رشد آهسته اقتصادی، تجارت غیرقانونی موادمخدر و دُشواربودن روند ادغام 60هزار جنگجوی طالب به جامعه پس از توافق صلح، از علت‌های اصلی وجود شک و تردید دربارۀ پایان جنگ در افغانستان است.

وی افزود: «حتی اگر امروز طالبان جنگ افزارهای‌شان را بر زمین بگذارند، افغانستان بازهم نیاز خواهد داشت تا در برابر داعش، گروه‌های فعال دیگر در مرزهای افغانستان و پاکستان، سازمان‌های جنایت‌کار موادمخدر، جنگ‌سالاران و گروه‌های جدأ قوی طالبان، خودش را محافظت کند».

این گفته‌های بازرس ویژه امریکا در حالی است که از چند ماه بدین‌سو گفت‌وگوهای صلح افغانستان میان نماینده خاص ایالات متحده با نمایندگان گروه طالبان ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید