جواز فعالیت یک بانک پاکستانی در افغانستان لغو شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بانک مرکزی افغانستان روز دوشنبه اول آوریل تایید کرد که جواز فعالیت یک بانک پاکستانی به نام «حبیب بانک» را در این کشور لغو کرده است.

به گزارش روزنامه هشت صبح، ایمل هاشور، سخنگوی بانک مرکزی افغانستان گفت، شورای عالی بانک مرکزی اخیراً فیصله کرده است که جواز فعالیت حبیب بانک را در افغانستان لغو کند.

هاشور افزود که این فیصله بنا بر دو دلیل عمده اتخاذ شده است. او عدم رعایت «قوانین و دساتیر» بانک مرکزی از سوی حبیب بانک و نقش ضعیف این بانک در توسعه اقتصادی افغانستان را دو دلیلی برشمرد که بر‌اساس آن‌ها شورای عالی بانک مرکزی به لغو جواز کار حبیب بانک تصمیم گرفته است.

او علاوه کرد، حبیب بانک از نزدیک به 15 سال به این سو در افغانستان فعالیت می‌کرد که افزون بر عدم رعایت قوانین و مقررات بانک مرکزی، نقشش در توسعه اقتصادی این کشور «صفر» بود.

سخنگوی بانک مرکزی افغانستان تاکید کرد: «اگر مبالغه نشود، حبیب بانک یک هزار افغانی هم به متشبثان کشور قرضه نداده است».
او در مورد کسانی که در این بانک حساب پس‌انداز دارند و یا مشتری این بانک هستند، گفت که براساس یک برنامه سه ماهه که به حبیب بانک تحویل داده شده است، در ظرف سه ماه تمام حساباتی که مربوط به مردم و مشتریان این بانک می‌شود، تصفیه خواهد شد.

قابل ذکر است که شاخه حبیب بانک در سال 2004 میلادی در افغانستان به فعالیت آغاز کرد. مسئولان بانک مرکزی این کشور می‌گویند، این بانک در توسعه اقتصادی افغانستان نقشی را که بانک مرکزی انتظار داشت، ایفا نکرده است، به همین دلیل جواز فعالیت‌اش لغو شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید