برگشت 10هزار شهروند افغان عضو لشکرفاطمیون ایران به افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع امنیتی افغانستان یک‌شنبه 31 مارس اعلام کردند که 10هزار شهروند این کشور که از سوی حکومت ایران در قالب «لشکر فاطمیون» برای جنگ به سوریه کار می‌کردند، به افغانستان بازگشته‌اند.

براساس گزارش آسوشیتدپرس، یک مقام وزارت امور داخله افغانستان که نخواست نام‌اش فاش شود گفته است، این افراد در چند سال گذشته در «لشکر فاطمیون» در ایران استخدام شده‌ بودند و در سوریه می‌جنگیدند؛ اما اکنون به افغانستان برگشته‌اند.

مهدی یکی از جوانان افغان که چهار سال در لشکر فاطمیون جنگیده در مصاحبه با آسوشتیدپرس گفت، زمانی که 17 سال داشت و در ایران پناهجو بود، از سوی دولت این کشور آموزش نظامی دید و برای جنگ به سوریه فرستاده شد.

این جوان افغان تایید کرد که به‌خاطر پول به این گروه پیوسته‌ بود اما اکنون پس از سال‌ها جنگ، به کشورش برگشته است.

مهدی می‌گوید: «این‌جا در افغانستان در هراس به‌سر می‌بریم؛ زیرا هموطنان خود ما می‌گویند که ما تروریست هستیم.»
براساس این گزارش، جنگجویان افغان که از میان لشکر فاطمیون از جنگ سوریه به افغانستان برمی‌گردند، از چند جهت با تهدید مواجه‌اند.

به قول برخی منابع خبری، نیروهای امنیتی افغانستان در صدد دستگیری آنان هستند؛ زیرا این جنگجویان را «خاین» تلقی می‌کنند. علاوه بر آن، این جنگجویان با تهدید گروه داعش نیز رو به رو هستند.

این در حالی است که علی خامنه‌‌ای رهبر ایران اخیراً از جنگجویان لشکر فاطمیون که شهروندان افغانستان هستند، ستایش کرده و گفته بود، جنگجویان افغان در میدان‌های نبرد بیشتر از دیگران پایداری داشته‌اند.

حکومت افغانستان در مورد این سخنان خامنه‌ای واکنش شدید نشان داد و اعلام کرد، دولت ایران از فقر و مشکلات اقتصادی مهاجران افغان سواستفاده کرده‌ و این مهاجران را برای جنگ به سوریه می‌فرستد.

ملالی شینواری، مشاور رییس جمهوری افغانستان در این باره گفت: «آن‌ها از مشکلات اقتصادی افغان‌ها استفاده سوء می‌کنند، آن مشکلاتی که در کشور خود شان دست و گریبان استند بخاطر منافع خود شان (ایرانی‌ها) استفاده نادرست می‌کنند».

صبغت احمدی، سخنگوی وزارت امورخارجه افغانستان گفت: «متأسفانه این مواردی است که ادامه پیدا کرده. ما امیدوار هستیم که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور دوست و همسایه و دولت مسؤول، این موارد را جداً مورد توجه قرار بدهد».

در همین حال، سیما ثمر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان سربازگیری مهاجران افغان را برای جنگ سوریه یک تخطی جدی می‌داند و می گوید: «استفاده از مجبوریت و فقر مردم معلومدار یک تخطی حقوق بشر است».

قابل ذکر است که لشکر فاطمیون متشکل از مهاجران افغانستان در ایران است که در سوریه به حمایت از بشارالاسد، رییس‌جمهوری سوریه با داعش می‌جنگیدند. در این نبردها، ده‌ها تن از این جنگجویان افغان کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم