فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • واکنش حکومت افغانستان به سخنان خامنه‌ای: ایران از فقر مهاجران افغان سواستفاده میکند

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  حکومت افغانستان به تازگی در مورد سخنان اخیر علی خامنه‌ای رهبر ایران در مورد مهاجران افغان واکنش شدید نشان داد و اعلام کرد، دولت ایران از فقر و مشکلات اقتصادی مهاجران افغان سو استفاده کرده‌ و این مهاجران را برای جنگ به سوریه می‌فرستد.

  خامنه‌‌ای اخیراً از جنگجویان لشکر فاطمیون که شهروندان افغانستان هستند، ستایش کرده و گفته بود، جنگجویان افغان در میدان‌های نبرد بیشتر از دیگران پایداری داشته‌اند.

  به گزارش طلوع نیوز، ملالی شینواری، مشاور رییس جمهوری افغانستان در این باره گفت: «آن‌ها از مشکلات اقتصادی افغان‌ها استفاده سوء می‌کنند، آن مشکلاتی که در کشور خود شان دست و گریبان استند بخاطر منافع خود شان (ایرانی‌ها) استفاده نادرست می‌کنند».

  در این میان، وزارت امور خارجه افغانستان می‌گوید که شمار بزرگی از مهاجران افغان برای جنگ در سوریه استخدام شده‌اند و حکومت افغانستان چندین بار از ایران خواسته که با پناهجویان افغان همچون مهاجر برخورد کند.

  صبغت احمدی، سخنگوی وزارت امورخارجه افغانستان گفت: «متأسفانه این مواردی است که ادامه پیدا کرده. ما امیدوار هستیم که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور دوست و همسایه و دولت مسؤول، این موارد را جداً مورد توجه قرار بدهد».

  در همین حال، سیما ثمر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان سربازگیری مهاجران افغان را برای جنگ سوریه یک تخطی جدی می‌داند و می گوید: «استفاده از مجبوریت و فقر مردم معلومدار یک تخطی حقوق بشر است».

  قابل ذکر است که لشکر فاطمیون متشکل از مهاجران افغانستان در ایران است که در سوریه به حمایت از بشارالاسد، رییس‌جمهوری سوریه با داعش می‌جنگیدند. در این نبردها، ده‌ها تن از این جنگجویان افغان کشته شدند.

  تبلیغات