.
.
.

آنجیلینا جولی: اگر زنان افغان در مذاکرات صلح نادیده گرفته شوند صلحی نخواهد آمد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آنجلینا جولی هنرپیشه امریکایی و مغال حقوق پناهجویان روز جمعه 29 مارس در نشستی خواهان مشارکت زنان افغان در مذاکرات صلح افغانستان شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جولی در نشست وزیران و دیپلمات‌های چندین کشور در سازمان ملل ‌گفت، هزاران زن در افغانستان اخیراً در محضر عموم گردهم آمده و جان‌های‌شان را به خطر انداخته‌اند تا بخواهند که حقوق آن‌ها و کودکان‌شان در گفتگو‌های صلح تضمین شود؛ اما هنوز آن‌ها شامل این گفتگو‌ها نشده‌اند.

جولی افزود: «اگر حقوق زنان در نظر گرفته نشوند و کسانی که در برابر زنان جنایت می‌کنند مصئون باشند، هیچ صلح و ثباتی به افغانستان نخواهد آمد».

وی خاموشی جامعه جهانی در این باره را نگران‌کننده خوانده و گفت، امریکا کشوری است که معتقد است همه مردان و زنان آزاد با حقوق برابر به دنیا آمده‌اند. وی از مقام‌های ایلات متحده خواست تا از این اصول برای همه مردم، در هرجا که باشند، دفاع کنند.

این در حالی است که مقام‌ها و فعالان حقوق زن در داخل افغانستان نیز از سهم نداشتن زنان این کشور در گفت‌وگوهای صلح انتقاد کرده و گفته‌اند که اگر با گروه طالبان صلح شود، دست‌آوردهای 18 ساله زنان این کشور نباید نادیده گرفته شود.