.
.
.

رهبر ایران از افغانستانی‌ها (فاطمیون) تجلیل کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رهبر جمهوری اسلامی ایران از شبه‌نظامیان افغانستانی موسوم به «فاطمیون» که به سود ایران در کشور ثالثی، سوریه، وارد جنگ نیابتی شدند تجلیل کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، خامنه‌ای عصر روز گذشته در حرم امام رضا با جمعی از خانواده‌های کشته‌شدگان شبه‌نظامی موسوم به «فاطمیون» دیدار کرد.

بر اساس این گزارش رهبر ایران خطاب به خانواده‌های «فاطمیون» گفت: «شهدای مجموعه برادران افغانستانی بر دیگران امتیاز دارند و آن این است که در غربت مضاعف به شهادت رسیدند.»

او در ادامه گفت: «امروز آمریکا در غرب آسیا شکست خورد. در لبنان، در سوریه، در عراق و عامل شکست همین فرزندان شما هستند.»

بر اساس منابع شبه‌نظامیان «فاطمیون» که تحت فرمان سپاه پاسداران ایران عمل می‌کنند این گروه تا کنون حدود دو هزار نفر کشته و هشت هزار زخمی در جنگ سوریه در دفاع از رژیم اسد داده است.

گروه «فاطمیون» در پی جنگ داخلی سوریه توسط سپاه قدس وابسته به سپاه پاسداران ایران متشکل از مهاجران افغان اکثرا شیعه ساکن ایران تشکیل شد و برای جنگ به سوریه اعزام شد.

به اساس گزارش سایت بسیح نیوز، زهیر مجاهد، مسئول فرهنگی «فاطمیون» در گفت‌گویی در ژوئیه 2018 گفت که با وجود «فداکاری» نیروهای افغان، آنچنان که باید به این نیروها توجه نشده است.

دولت افغانستان بارها از به کار گرفتن شهروندان این کشور در جنگ‌های نیابتی انتقاد کرده است اما دولت ایران برخلاف اعتراض کابل به استفاده از افغانستانی‌های عمدتا «هزاره» در جنگ سوریه ادامه داده و شرایط شکننده این اقلیت را در افغانستان با خطرات بیشتری روبه‌رو کرده است.

ایران از سوی دیگر روابط نزدیکی با جناح‌هایی از طالبان دارد که مواضع تندی نسبت به شیعیان هزاره در افغانستان دارند.