.
.
.

جنجال تازه میان افغانستان و پاکستان؛ امریکا نیز واکنش نشان داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هفته جاری برای افغانستان و پاکستان سراسر از واکنش‌ها بود و مقام‌های هر دو کشور از عملکرد یکدیگر انتقاد کردند؛ جنجالی که با واکنش امریکا هم مواجه شد.

ماجرا از آن جا شروع شد که عمران خان نخست وزیر پاکستان روز دوشنبه هفته جاری در دفتر کارش در مورد صلح افغانستان به خبرنگاران گفت: «مذاکرات صلح تنها زمانی به موفقیت خواهد رسید که یک حکومت موقت و همه شمول ایجاد شود، تا بتواند یک انتخابات آزاد و عادلانه برگزار کند و تمام مردم در آن اشتراک کنند. این‌که چه مدت زمان نیاز است تا یک حکومت موقت ایجاد شود و یک انتخابات آزاد برگزار کند، من این را گفته نمی‌توانم».

مقام‌های افغانستان در مورد این حرف عمران خان واکنش‌های شدید نشان دادند و نخست وزیر پاکستان را متهم به مداخله در امور داخلی کشورش‌شان کردند.

عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت افغانستان دیروز چهارشنبه در واکنش به سخنان عمران خان گفت، تعیین سرنوشت کابل مربوط به خود این کشور است نه کدام کشور دیگری.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان نیز در مورد سخنان اخیر عمران خان مبنی به تشکیل حکومت مؤقت در کابل واکنش نشان داد و در صفحه رسمی توییترش نوشت: «افغان‌ها، و تنها افغان‌ها باید در مورد آیندۀ افغانستان تصمیم بگیرند».

جان بس، سفیر امریکا در کابل نیز در صفحه رسمی توییترش نوشت: «این مهم است که در مقابل سیاست‌ها و مداخله فریبنده‌ در روند صلح افغانستان و امور داخلی این کشور مقاومت و ایستادگی صورت گیرد».

وزارت خارجه افغانستان نیز با واکنش به سخنان اخیر عمران خان، سفیر خود را از اسلام آباد به کابل فراخواند.

از سوی دیگر، شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان به تازگی اعلام کرد، فراخواندن سفیر افغانستان از اسلام آباد به کابل یک تصمیم «غیرمعقول» و واکنش های حکومت کابل از سخنان اخیر عمران خان «عجولانه» است.