.
.
.

آمریکا: اگر صلح با طالبان ناکام شود از گزینه نظامی استفاده خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام کاخ سفید امریکا به تازگی اعلام کرد، اگر مذاکرات صلح با طالبان ناکام شود، واشنگتن احتمالاً از گزینه نظامی استفاده خواهد کرد.

به گزارش طلوع نیوز، این مقام امریکایی افزود، دونالد ترامپ، رییس جمهوری کشورش هرگز معامله بد در مورد افغانستان را با طالبان نخواهد پذیرفت.

او ادامه داد: «رییس‌جمهور ترامپ درک می‌کند که ما منافع حیاتی ضد هراس‌افگنی در افغانستان داریم و او یقییناً متوجۀ حفظ امنیت امریکا است. پس آن‌چه برای اطمینان یافتن از حفظ منافع امنیت ملی ما نیاز است، انجام خواهیم داد».

از سوی دیگر، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان اخیراً اعلام کرد، سربازان امریکایی با ناتو به افغانستان آمده اند و باهم خواهند رفت.

قابل ذکر است که امریکا تا کنون پنج بار با نمایندگان طالبان در مورد صلح و ختم جنگ افغانستان مذاکره کرد، اما طالبان همواره بر خروج نیروهای خارجی از این کشور تاکید کردند.

یکی از نکات کلیدی در مذاکرات صلح نمایندگان طالبان با امریکا موضوع خروج نیروهای خارجی از افغانستان می باشد.

دور پنجم مذاکرات صلح طالبان با امریکا بتاریخ 25 فوریه امسال در شهر دوحه قطر برگزار شد و بعد از 16 روز پایان یافت. هردو جانب تایید کردند که در این دور مذاکرات در مورد پیش نویس چگونگی خروج نیروهای خارجی از افغانستان به توافق رسیدند.