.
.
.

وقوع سه انفجار در محل برگزاری جشن‌های نوروز در کابل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رسانه‌های افغانستان گزارش دادند که صبح پنجشنبه 21 مارس سه انفجار در منطقه محل برگزاری مراسم نوروز در شهر کابل روی داد.

این انفجارها حدود ساعت 9:30 صبح نخستین روز سال شمسی که مردم نوروز را جشن می‌گیرند اتفاق افتاد.

وحید مایار سخنگی وزارت بهداشت افغانستان، شمار اولیه قربانیان انفجارها را 6 کشته و 23 زخمی اعلام کرد.

بنا بر این اعلام، وضعیت صحی دو تن از زخمی‌ها وخیم است و دو کودک نیز در میان زخمی‌ها هستند.

تا کنون گروهی مسئولیت این انفجارها را بر عهده نگرفته است. وزارت داخله افغانستان هم طرفی را متهم نکرده است.

در حالی که برخی رسانه‌ها به نقل از مقام‌های مسئول، ماین‌های جا سازی شده را دلیل انفجارها گزارش کردند، سایت خبری هشدار نوشت حوالی ساعت 9 و 45 دقیقه صبح، سه راکت در منطقه کارته سخی در غرب شهر کابل فرود آمد. این راکت‌ها زمانی به این منطقه شلیک شد که مردم سرگرم تجلیل از سال نو بودند.

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان این حملات انفجاری در شهر کابل را محکوم کرده گفت: «دشمنان مردم افغانستان امروز با انجام حملۀ تروریستی بالای مراسم تجلیل از نوروز و سال نو 1398 در ساحۀ زیارت سخی شهر کابل، دست به جنایت نابخشودنی زدند و شماری از هموطنان ما را به شمول اطفال و زنان شهید و زخمی کردند. تروریستان وحشی با انجام این گونه اعمال جنایت‌کارانه یکبار دیگر دشمنی شان را با خوشی و آرامش مردم افغانستان نشان دادند و ثابت کردند که از این گونه اعمال ضد بشری و ظالمانه دست بردار نیستند».

سفارت امریکا در کابل روز دوشنبه هفته جاری با نشر خبرنامه ای نوشت، از اواسط ماه جاری گزارش های زیاد دریافت کرده که ممکن است شورشیان بالای مراسم جشن نوروز حمله کنند.

در این خبرنامه آمده بود، شورشیان تصمیم دارند بالای دفاتر دولتی، امریکایی و دیگر نهادهای خارجی در شهر کابل پایتخت افغانستان در جشن نوروز حمله کنند.

براساس این خبرنامه، شورشیان تهدید کرده‌اند در نقاط که خارجی ها تجمع دارند به شمول هوتل‌ها و مکاتب حمله خواهند کرد.

سفارت امریکا در کابل از اشتراک کنندگان در مراسم جشن نوروز به شمول شهروندان امریکایی خواسته است که در این مراسم احتیاط کنند.

سال گذشته نیز در روز نخست سال نو، یک حمله کننده انتحاری، گروهی از افرادی را که نوروز را تجلیل کرده بودند و از زیارت سخی به سمت خانه‌های شان در حرکت بودند، در جاده شفاخانه علی آباد، هدف حمله قرار داد. در آن حمله 31 نفر کشته و 65 نفر دیگر زخمی شدند که عمدتا جوانان دانشجو و دانش آموز بودند. مسئولیت آن حمله را گروه داعش به عهده گرفت.

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان و سازمان ملل متحد آن حمله را «جنایت علیه بشریت» اعلام کردند و بسیاری از سیاست گران و کشورهای دیگر نیز نسبت به آن رویداد واکنش نشان دادند