فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • امروز «روز ملی خبرنگار» در افغانستان است؛ باید تبریک گفت یا تسلیت؟

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  امروز دوشنبه 18 مارس مصادف به «روز ملی خبرنگار» در افغانستان است. این روز از سوی دولت این کشور به عنوان روز ملی خبرنگار رسماً نامگذاری شده است.

  براساس گزارش خبرنگار العربیه در افغانستان، از این روز در شرایطی در افغانستان تجلیل می‌شود که این کشور هنوزهم یکی از خطرناک‌ترین و خونین‌ترین کشورها برای خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای یاد می‌شود.

  خبرنگاران افغانستان از نامگذاری این روز به عنوان روز ملی خبرنگاران استقبال می‌کنند، اما می‌گویند که با موجودیت آمار بلند قتل، زخمی، خشونت، توهین و تحقیر خبرنگاران در این کشور؛ می‌مانند که این روز را به یکدیگر تبریک بگویند یا تسلیت؟!.

  وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان امروز دوشنبه بمناسب روز ملی خبرنگار اعلام کرد: «رسانه‌های جمعی در افغانستان، طی 18 سال گذشته، به لحاظ کمی و کیفی رشد چشم‌گیری داشته و امروز بدون استثنا تمامی رسانه‌ها و نهادهای رسانه‌ای توسط جوانان این سرزمین مدیریت و رهبری می‌شود که نشانگر شکل‌گیری یک ظرفیت قابل توجه در بخش مدیریت رسانه‌ای است».

  در خبرنامه این وزارت نوشته شده است: «رشادت و ایستادگی سنگرداران حوزه اطلاع‌رسانی در راستای ترویج ارزش‌های نوین و رشد ظرفیت‌ و آگاهی مردم، سزاوار تحسین و قدردانی است. ما در حالی این روز با شکوه را جشن می‌گیریم که امروز افغانستان صاحب قوانین جامع در بخش رسانه‌ است و یک فضای باز و کثرت‌گرای رسانه‌ای را تجربه می‌کند».

  شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رییس جمهوری افغانستان امروز دوشنبه بمناسبت روز ملی خبرنگار در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشت: «کابینه حکومت وحدت ملی به هدف ارج‌گزاری به مقام و نقش خبرنگاران، 27 حوت را به نام روز ملی خبرنگار ثبت تقویم کرده است».

  نادر نادری، رییس کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی افغانستان نیز هفته گذشته گفته بود: «به دلیل ارج‌گزاری به قربانی‌ها و شجاعت اطلاع‌رسانی به مردم و به منظور تلاش‌شان برای استحکام دموکراسی، کابینه افغانستان 27 حوت را روز ملی ژورنالیستان نام گذاشت».

  این در حالی است که در جریان ماه جاری سلطان محمد خیرخواه خبرنگار در ولایت خوست در جنوب شرق افغانستان توسط افراد مسلح ناشناس کشته شد و یک خبرنگار دیگر در ولایت هلمند در جنوب این کشور در حمله انفجاری زخمی شد.

  نهادهای حامی خبرنگاران در افغانستان در واکنش به کشته و زخمی شدن این دو خبرنگار اعلام کردند، خبرنگاران در این کشور در وضعیت رقت‌بار ایمنی و امنیتی قرار دارند و حکومت برای تأمین امنیت خبرنگاران هیچ تلاشی نکرده است.

  این نهادها افزودند، از شروع سال جاری میلادی تا کنون یعنی در جریان کمتر از سه ماه، چهار خبرنگار در افغانستان کشته شده‌اند.

  تبلیغات