.
.
.

جان بولتون: امریکا به طالبان اعتماد ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جان بولتون، مشاور امنیت ملی امریکا به تازگی اعلام کرد که واشنگتن به طالبان اعتماد ندارد، بلیلی که گروه طالبان تا وقتی منافع‌شان است با امریکا مذاکره می‌کنند.

جان بولتون در مصاحبه با تلویزیون CNN گفت: «آنچه که ترامپ تاکنون تصمیم گرفته این است که بخشی از نیرو‌ها به عنوان مبارزه با تروریزم در افغانستان حضور خواهند داشت و این موضوع بسیار مهم است».

او ادامه داد: «مقامات ارشد امنیتی امریکا در حال بررسی این موضوع هستند که چگونه از طریق دیپلماسی و مذاکره با طالبان اهداف امریکا در مورد مبارزه با تروریزم در افغانستان حفظ شود».

مشاور امنیت ملی امریکا تاکید کرد: «در این هفته نیز به مذاکره با طالبان ادامه خواهیم داد و ما انرژی زیادی را در مورد چگونگی مبارزه با تروریزم در مذاکره با طالبان در حال صرف کردن هستیم».

قابل ذکر است که دور پنجم مذاکرات صلح طالبان با امریکا بتاریخ 25 فوریه امسال در شهر دوحه قطر برگزار شد و تا کنون ادامه دارد.

شماری از رسانه‌های خبری به نقل از منابع طالبان گزارش دادند که نمایندگان طالبان با امریکا در این مذاکرات صلح در مورد خروج نیروهای خارجی از افغانستان و تهدید نشدن هیچ کشوری از جانب کابل به توافق‌های دست یافته‌اند.

اما گروه طالبان افغانستان اعلام کرد که روند مذاکرات صلح نمایندگان این گروه با امریکا در قطر با تدریج اما محتاطانه پیش می‌رود.

از سوی دیگر، محمد عمر داوودزی، رییس دبیرخانه شورای عالی صلح افغانستان سه‌شنبه 5 مارس در نشستی در کابل تاکید کرد که امارت طالبان هرگز جای نظام جمهوری اسلامی این کشور را نمی‌گیرد.